• <

MGMiŻŚ: Działania rządu po awarii kolektorów Czajki pozytywnie ocenione przez HELCOM

pc

27.09.2019 18:17 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo MGMiŻŚ: Działania rządu po awarii kolektorów Czajki pozytywnie ocenione przez HELCOM
MGMiŻŚ: Działania rządu po awarii kolektorów Czajki pozytywnie ocenione przez HELCOM - GospodarkaMorska.pl

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) bardzo pozytywnie oceniła działania rządu po awarii kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki" - przekazała w piątek wiceminister GMiŻŚ Anna Moskwa. Jak zapewniła, rząd zrobi wszystko, aby Polska nie poniosła konsekwencji w tej sprawie.

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) wezwała w trybie pilnym Polskę do przedstawienia informacji w związku ze zrzutem ścieków do Wisły. 12 września stanowisko w tej sprawie przedstawił specjalista z Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wód Polskich Jan Pryzowicz.

Anna Moskwa na piątkowej konferencji prasowej podkreśliła, że sposób działania rządu został bardzo pozytywnie oceniony przez HELCOM.

"Mamy kolejne spotkanie, gdzie będziemy prezentować, jak to funkcjonuje w trakcie funkcjonowania bypassu, jakie jest docelowe rozwiązanie, więc jesteśmy tak naprawdę w dialogu i tutaj zapewniam, że godnie reprezentujemy stronę polską" - powiedziała wiceminister.

Moskwa pytana, czy istnieje zagrożenie, że na Polskę nałożone zostaną kary, przyznała, że jest takie ryzyko. Zwróciła uwagę na reakcje w Finlandii w związku z tym, że jeden z deputowanych do fińskiego parlamentu wystąpił z wnioskiem do rządu Finlandii o kontrolę stanu oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku, czego powodem była właśnie awaria instalacji w warszawskiej "Czajce".

Wiceminister podkreśliła, że strona polska robi wszystko, aby nie było kar. "Jesteśmy w Polsce, Warszawa jest w Polsce, działamy we wspólnym rządzie, we wspólnym interesie, więc zrobimy wszystko, żebyśmy nie ponieśli żadnych konsekwencji" - powiedziała.

Jak wynika ze sprawozdania umieszczonego na stronie HELCOM, podczas posiedzenia zapoznano się z zaprezentowanymi przez Polskę informacjami dotyczącymi awarii kolektorów przesyłających ścieki w oczyszczalni "Czajka". Po prezentacji stanowiska Polski, wyrażono zadowolenie z powodu szybkiej i skutecznej reakcji polskich władz.

Na spotkaniu podkreślono także, że zdarzenie nie miało znacznego wpływu na Morze Bałtyckie, ale miejscowo miało wpływ na rzekę i potencjalnie – na wody przybrzeżne. Wyrażono także zadowolenie z podjętych przez polskie władze wysiłków na rzecz monitorowania jakości wody w rzece.

Jak czytamy, podczas posiedzenia poproszono Polskę o poinformowanie społeczności eksperckiej HELCOM o rozwoju sytuacji w przyszłości i o środkach na rzecz znalezienia stałego rozwiązania ws. naprawy rurociągu.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni "Czajka".

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.