• <
CHIPOLBROK_TOP

Wybierz śledzia zamiast halibuta

05.06.2015 14:09 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Wybierz śledzia zamiast halibuta
Wybierz śledzia zamiast halibuta - GospodarkaMorska.pl

Olga Bołądź, Magdalena Schejbal i Pascal Brodnicki wspierają projekt „Kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów” realizowany przez Fundację WWF Polska. W spotach reklamowych zachęcają do wyboru niezagrożonych gatunków ryb i owoców morza, chroniąc w ten sposób życie w morzach i oceanach.

1 czerwca rozpoczęła się społeczna kampania telewizyjna, realizowana przez Fundację WWF Polska, w której Olga Bołądź, Magdalena Schejbal i Pascal Brodnicki zachęcają do wybierania ryb i owoców morza, złowionych w sposób niezagrażający przyrodzie: śledzia, szprota i makreli. Hasłem „To Twój wybór ma znaczenie” przekonują, że każdy może ocalić życie w morzach i oceanach.

Działalność człowieka ma ogromny wpływ na ekosystemy morskie i różnorodność gatunkową żyjących w nich organizmów. Jednym z głównych czynników wpływających negatywnie na występujące w morzach organizmy są nieodpowiedzialne praktyki rybackie. Na skutek między innymi nadmiernych połowów wiele popularnych w sklepach i restauracjach gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Należą do nich m.in. sola, halibut, węgorz, karmazyn czy łosoś bałtycki.

– Chcemy przekonać osoby, które jedzą ryby i owoce morza, aby wybierały gatunki, których połowy nie stanowią zagrożenia dla środowiska – mówi Olga Sarna z Fundacji WWF Polska. - Zasoby morskie są nadmiernie eksploatowane, a zagrożone gatunki potrzebują czasu na odbudowę swoich stad. Dlatego należy przez jakiś czas ograniczyć ich połowy, kupowanie i jedzenie, aby umożliwić ich odbudowę, co pozwoli naszym dzieciom i wnukom cieszyć się ich smakiem.

Informację na temat tego, jakie ryby i owoce morza wybierać znalazły się w poradniku „Jaka ryba na obiad?” dostępnym na stronie www.ryby.wwf.pl oraz w aplikacji mobilnej WWF Poradnik. Ze strony można pobrać także, przygotowaną we współpracy z Partnerem Projektu - Fundacją Szkoła na Widelcu, książkę kulinarną „Ryby Wybrane”. Dowiemy się z niej, dlaczego warto przywiązywać wagę do wyboru odpowiednich gatunków. Książka zawiera szereg praktycznych porad na temat tego, gdzie kupić i jak wybrać świeżą rybę oraz jak ją przygotować, a także przepisy na dania z rekomendowanych przez WWF ryb i owoców morza.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.