• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Obłędne zdjęcia trąby morskiej

21.10.2015 06:28 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Obłędne zdjęcia trąby morskiej

Partnerzy portalu

Obłędne zdjęcia trąby morskiej - GospodarkaMorska.pl

Te niesamowite zdjęcia pokazują moment, kiedy wodne tornado atakuje wybrzeże Włoch.  Zostały zrobione wczoraj wieczorem (20.10) przez rosyjskiego turystę. Burzliwe niebo nad Genuą oraz gigantyczna trąba wodna, która „zamiotła” włoskie wybrzeże, wyglądają po prostu obłędnie.

Trąby morskie nie należą do rzadkości, jednak większość rozprasza się, kiedy dojdzie do lądu.  Są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody. Fotografie, które udało się zrobić podczas trwania tornada, robią zawrotną furorę w sieci.

Trąba wodna (morska) to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody. Najczęściej tworzy się, kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze. Są też takie trąby, które wytworzyły się bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym. Zazwyczaj leje są małe, krótkotrwałe i niesiejące zniszczenia wokół. Leje związane z wodą nigdy nie wkraczają na ląd.

Partnerzy portalu

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.