• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

1 010 sztuk dodatkowej kwoty łososia dla polskich rybaków

pc

30.11.2018 15:20 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie 1 010 sztuk dodatkowej kwoty łososia dla polskich rybaków

Partnerzy portalu

1 010 sztuk dodatkowej kwoty łososia dla polskich rybaków - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przywróciło połowy łososia w głównym basenie Morza Bałtyckiego. Resort w drodze wymiany międzynarodowej 26 października uzyskał dodatkową kwotę łososia w wysokości 1 010 sztuk. „Oznacza to, że polscy rybacy będą mogli kontynuować połowy łososia w ramach dostępnej Polsce kwoty połowowej do końca bieżącego roku lub do wyczerpania dodatkowej kwoty połowowej” – poinformował resort w odpowiedzi na pytania portalu GospodarkaMorska.pl.

W 2018 r. kraje europejskie mogą odłowić łącznie 106 tys. sztuk łososia. 14 września resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował, że kwoty połowowe łososia określone dla podobszarów 22-31 Morza Bałtyckiego na 2018 r. zostały wyczerpane. Teraz rybacy znów mogą łowić łososia na dotychczasowych zasadach, czyli pod warunkiem posiadania tego gatunku w specjalnym zezwoleniu połowowym.

„Rybacy zostali poinformowani o konieczności zgłoszenia każdego połowu łososia do okręgowego inspektoratu rybołówstwa morskiego przed wyładunkiem ryb w porcie. W zgłoszeniu podaje się miejsce i czas wyładunku, a także każdą ilość łososia” – podało MGMiŻŚ.

Rozporządzenie Rady (UE) 2018/1628 z dnia 30 października 2018 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2019 r. w odniesieniu do niektórych stad i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/120 ustalające uprawnienia do połowów, wprowadziło w art. 8, od 1 stycznia do 31 grudnia przyszłego roku zakaz połowów troci wędrownej dla statków rybackich poza obszarem czterech mil morskich mierzonym od linii podstawowych w podrejonach 22-32.

„Podczas połowów łososia w tych wodach przyłowy troci wędrownej nie mogą przekraczać 3% całkowitego połowu łososia i troci wędrownej znajdujących się w dowolnym momencie na pokładzie lub wyładowanych po każdym rejsie połowowym” – poinformował resort.

Pozostałe warunki prowadzenia połowów ryb łososiowatych pozostają bez zmian w stosunku do lat ubiegłych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.