• <

Przedstawiciele grupy V4 rozmawiali o kształcie wspólnej polityki migracyjnej UE

ew

04.12.2020 14:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Przedstawiciele grupy V4 rozmawiali o kształcie wspólnej polityki migracyjnej UE

Partnerzy portalu

Przedstawiciele grupy V4 rozmawiali o kształcie wspólnej polityki migracyjnej UE - GospodarkaMorska.pl
fot. Twitter/MSF Sea

Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w piątek o kształcie wspólnej polityki migracyjnej UE - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji. Wideokonferencja odbyła się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej z inicjatywy wiceministra Bartosza Grodeckiego.

Jak poinformowało MSWiA, w rozmowach uczestniczyli przedstawiciele państw V4, a także Słowenii, Danii, Austrii, Estonii oraz Łotwy. Tematem było podejście państw regionu do przyszłego kształtu wspólnej polityki migracyjnej UE.

Resort zaznaczył, że podstawą rozmów był opublikowany we wrześniu tego roku tzw. Nowy Pakt w sprawie migracji i azylu, "którego niektóre elementy wciąż budzą wątpliwości i sprzeciw wielu państw członkowskich Unii Europejskiej". Jak zaznaczono chodzi m.in. o przymusową relokację i tzw. powroty sponsorowane.

"Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem, a także przedstawiciele zaproszonych państw, wspólnie stwierdzili, że mechanizm solidarności powinien pozostać otwarty i być wyrażany w sposób suwerenny. Wsparcie dotyczące presji migracyjnej jest konieczne, ale musi być elastyczne i dawać swobodę doboru środków zgodnie z możliwościami państw członkowskich" - zaznaczył resort.

Wskazano również, że uczestnicy zgodzili się, że przyszłe rozwiązania muszą zapewniać faktyczną kontrolę nad przepływami migracyjnymi w Unii Europejskiej, właściwe funkcjonowanie Strefy Schengen oraz odporność na ewentualne przyszłe kryzysy migracyjne - nie tylko na południu, ale też na wschodzie UE.

Podkreślono też, że w wymiarze zewnętrznym, Unia Europejska "potrzebuje skutecznych środków zapewniających sprawne przeprowadzanie readmisji oraz znacznej poprawy w zakresie ochrony granic zewnętrznych".

Resort zaznaczył, że efektem konsultacji ma być opracowanie w najbliższym czasie wspólnego stanowiska. "Będzie ono wskazywało na konieczność zapewnienia właściwej równowagi między odpowiedzialnością a solidarnością w migracjach podczas sytuacji kryzysowych" - napisano. Dodano, że kluczowym elementem będzie również wskazanie narzędzi prowadzących do zapobiegania kryzysom migracyjnym.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.