• <
pge_baltica_390x100_duży

Złoty i rentowności krajowych SPW prawdopodobnie stabilne do końca tygodnia

pc

29.03.2018 03:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Złoty i rentowności krajowych SPW prawdopodobnie stabilne do końca tygodnia

Partnerzy portalu

Złoty i rentowności krajowych SPW prawdopodobnie stabilne do końca tygodnia - GospodarkaMorska.pl

Złoty oraz rentowności krajowych SPW prawdopodobnie pozostaną stabilne do końca tygodnia - oceniają eksperci. Ich zdaniem, piątkowa publikacja planu podaży w II kw. nie powinna mieć wpływu na rentowności krajowych obligacji.

"Dziś niewiele dzieje się na kursie walutowym. Widać, że złoty oparł się wyprzedażom na giełdach w Azji czy USA (...). Dziś złoty nawet się trochę umocnił na fali poprawy apetytu na ryzyko w ostatnich dniach po tym, jak okazało się, że Amerykanie będą negocjować z Chińczykami sprawę ceł, co trochę oddaliło groźbę wojny handlowej" - powiedział Marcin Luziński, ekonomista BZ WBK.

Zdaniem ekonomisty, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem do końca tygodnia jest stabilizacja złotego w okolicach obecnie notowanych poziomów.

"Tydzień przedświąteczny z reguły charakteryzuje się już spadającą płynnością rynku (...). Czynnikiem, który ewentualnie mógłby mieć jakiś wpływ na złotego są rozmowy polskiego rządu z Komisją Europejską. Rząd podjął pewne działania, które mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom KE co do ustaw w sprawie sądownictwa czy Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Luziński.

"Gdyby pojawiła się wypowiedź przedstawiciela KE, to mogłoby w jakiś sposób złotego umocnić" - dodał.

"Jest poważna szansa na porozumienie" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla wPolityce.pl., pytany o możliwość kompromisu z KE. Jak dodał, szanse na porozumienie ocenia na 65-70 proc. "Z kolejnych rozmów z komisarzami wynika duże zrozumienie dla naszej postawy" - zaznaczył.

RYNEK DŁUGU

"Dziś jest już taki dzień, który zapowiada obraz, jaki może panować na rynku w najbliższych dwóch dniach, które będą bardzo niepłynne (...). Dziś praktycznie nie widzę zmian na krzywej dochodowości" - powiedział Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu z Banku Pekao.

Jego zdaniem, rentowności krajowych SPW prawdopodobnie pozostaną stabilne do końca tygodnia.

"Przez najbliższe dni aż do przyszłego tygodnia raczej nic się nie wydarzy. Przed nami wprawdzie jeszcze publikacja planu podaży długu na drugi kwartał. Niemniej jednak, już od pewnego czasu inwestorzy raczej zdają sobie sprawę, że ta podaż będzie ograniczana" - powiedział.

"Ostatnie aukcje pokazały, że MF przed samym przetargiem redukuje ofertę. Kilkakrotnie padały też sygnały ze strony MF, że generalnie podaż w całym roku może być wyraźnie niższa od szacunków, gdyż prawdopodobnie potrzeby pożyczkowe brutto będą mniejsze (...). Myślę, że reakcje będą zatem bardzo spokojne" - dodał.

Komunikat w sprawie podaży SPW w kwietniu oraz w II kwartale 2018 r. zostanie ogłoszony 30 marca o godz. 12.00 - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.