pc
Rząd Włoch przyjął w piątek uchwałę w sprawie misji w Libii, której celem jest wsparcie jej straży przybrzeżnej we wzmocnieniu ochrony granic i walce z przemytem migrantów. Włosi gotowi są udostępnić okręty, samoloty i około 700 ludzi.
Premier Paolo Gentiloni powiedział po obradach rady ministrów, że podjęta decyzja jest odpowiedzią na prośbę rządu libijskiego.
Misja ta - wyjaśnił - "to dalszy krok w ramach wkładu Włoch na rzecz wzmocnienia zdolności władz Libii do podejmowania przez nie inicjatyw przeciwko przemytnikom i zacieśnienia kontroli granic". Jak mówił Gentiloni, to następny etap stabilizacji Libii, udział w której Włochy uważają za swój "obowiązek".
Szef rządu zauważył też, że misja ta "może stanowić znaczący wkład nie tylko w walkę z handlarzami ludźmi, ale także w zarządzanie falami migracyjnymi", co będzie mieć, zaznaczył, ważne konsekwencje dla Włoch.
Zgodnie z planami dowództwo tej operacji zostanie powierzone admirałowi na pokładzie fregaty wielozadaniowej typu Fremm włoskiej marynarki wojennej. W skład misji ma wejść około 4-5 okrętów, w tym prawdopodobnie jeden podwodny, kilka samolotów oraz drony i około 700 ludzi.
Szczegóły zostaną przedstawione w rządowym rozporządzeniu, które we wtorek trafi do parlamentu do aprobaty.
Nowa misja to kolejny etap współpracy Włoch z Libią, której władze wspierane przez rząd w Rzymie przystąpiły na początku roku do walki z procederem przemytu migrantów. Niemal wszyscy uciekinierzy z Afryki, przypływający do Włoch, wyruszają z libijskich wybrzeży.
Od początku roku do Włoch przybyło ponad 93 tysiące migrantów.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Szwedzki sąd nakazał wydać Ukrainie statek rosyjskiej "floty cieni"
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA
Czy NATO zablokuje Rosji Bałtyk? Kreml miałby tracić wtedy 90 mld dolarów rocznie
Daniel Ryczek nowym prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu