• <
urząd_morski_gdynia_2021

W poniedziałek i wtorek wizyta prezydenta Singapuru w Polsce

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W poniedziałek i wtorek wizyta prezydenta Singapuru w Polsce
W poniedziałek i wtorek wizyta prezydenta Singapuru w Polsce - GospodarkaMorska.pl

pc

21.05.2017 Źródło: PAP

Współpraca w dziedzinach technologii i nauki a także promocja polskich interesów gospodarczych w Azji to tematy rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Singapuru Tony'ego Tan Keng Yam w Polsce.

Prezydenta Singapuru z małżonką Mary Chee Bee Kiang powita na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego polska para prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Po spotkaniu par prezydenckich odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem szefów państw.

"Ta pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest znaczącym elementem budowy polskiej ekonomicznej obecności na świecie" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że wizyta ma przede wszystkim charakter gospodarczy i wpisuje się w dyplomację ekonomiczną prezydenta Dudy. Podkreślił, że z prezydentem Singapuru do Polski przybędzie grupa przedsiębiorców.

W obecności prezydentów Polski i Singapuru podpisane zostaną dokumenty.

Szczerski poinformował, że będą to trzy memoranda polsko-singapurskie, m.in. o współpracy pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań.

Według szefa gabinetu prezydenta umożliwi ono współdziałanie polskich i singapurskich naukowców, badaczy w zakresie nowoczesnych technologii. Dodał, że singapurska agencja zajmuje się także projektami wdrożeniowymi. "Przygotowując wizytę prezydenta Singapuru w Polsce byłem pod dużym wrażeniem krótkiej drogi między patentem, innowacją i wdrożeniem. To jest to, czego chcemy nauczyć się w Polsce" - dodał szef gabinetu prezydenta.

Kolejne memorandum zostanie podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Singapurską Federacją Biznesu; dotyczy ono promowania polskich inwestycji i przedsiębiorców w Singapurze - powiedział Szczerski. Trzecie memorandum zostanie podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a International Enterprise Singapore - instytucją wspierającą aktywność biznesową i gospodarczą firm singapurskich na świecie.

Podkreślił, że PAIH ma w Singapurze biuro handlowe. "Będzie moment, by podyskutować o promocji polskich interesów gospodarczych w Azji poprzez Singapur" - dodał.

Prezydenci Polski i Singapuru wygłoszą oświadczenia dla mediów. Po południu wezmą udział w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym.

Wieczorem polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Singapuru i jego małżonki.

Prezydent Singapuru we wtorek spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Szczerski podkreślił, że Singapur jest na trzecim miejscu na świecie pod względem PKB per capita. "Jest to jeden z największych w Azji odbiorców polskiego eksportu. To kraj niezwykle dynamiczny, jeśli chodzi o rozwój technologiczny, inwestycyjny, nowoczesne technologie, badania naukę" - dodał. Zaznaczył, że to ważne, aby z krajem będącym jednym z centrów gospodarki azjatyckiej nawiązać także dobre polityczne, gospodarcze kontakty.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.