• <
urząd_morski_gdynia_2021

W piątek wizytę w Polsce złoży emir Państwa Katar

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W piątek wizytę w Polsce złoży emir Państwa Katar
W piątek wizytę w Polsce złoży emir Państwa Katar - GospodarkaMorska.pl

pc

04.05.2017 Źródło: PAP

W piątek wizytę oficjalną w Polsce złoży emir Państwa Katar szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy będą dotyczyły m.in. przyszłości kontraktów gazowych między Polską a Katarem – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Ceremonia oficjalnego powitania odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędą się rozmowy w „cztery oczy” prezydenta Polski z emirem Kataru.

W dalszej kolejności zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta i emira. Około godz. 13 w Sali Kolumnowej nastąpi podpisanie dokumentów w obecności obu głów państw.

Następnie prezydent Andrzej Duda i szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani wygłoszą oświadczenia dla mediów.

Po południu w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczyste śniadanie na cześć emira Kataru.

– Już jutro bardzo ważna wizyta w Polsce emira Kataru na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Emir Kataru przyjeżdża z bardzo dużą delegacją biznesową i polityczną, by dyskutować o nowych polach współpracy gospodarczej między Polską i Katarem, Polską i państwami Zatoki Perskiej – powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, jednym z bardzo istotnych dla Polski pól współpracy jest energia. – Katar jest kluczowym partnerem dla gazoportu w Świnoujściu, więc oczywiście będziemy dyskutować o przyszłości kontraktów gazowych między Polską a Katarem – powiedział Szczerski.

W czerwcu 2016 roku do terminalu w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpiła w połowie lipca 2016 r. Gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami, terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych. Polska zawarła niedawno kontrakt z USA na jednorazową dostawę gazu skroplonego.

Szczerski zaznaczył, że piątkowe rozmowy będą też dotyczyły nowych obszarów współpracy. – Będzie nowa umowa dotycząca współpracy w zakresie medycyny, służby zdrowia, a także nowa umowa dotycząca współpracy w dziedzinie kultury – mówił. Jak dodał, podpisana zostanie też umowa dotyczą powołania specjalnego komitetu międzyrządowego, „który będzie wypracowywał nowe pola ekonomicznej współpracy między Polską a Katarem”.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że wizyta emira Kataru wpisuje się w „ofensywę dyplomacji ekonomicznej” prezydenta Dudy. – To jest bardzo ważny element poszukiwania także partnerów gospodarczych dla Polski poza Unią Europejską – mówił. Szczerski zaznaczył, że elementem dyplomacji ekonomicznej prowadzonej przez prezydenta Dudę była niedawna wizyta w Meksyku, jest nim również rozpoczynająca się w weekend wizyta w Etiopii.

W piątek w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Polski i emira Kataru zostanie podpisane „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy”. Podpiszą je szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani.

Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpiszą natomiast „Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”.

Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpiszą „Porozumienie miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.