• <

Ukraina: Trwają przygotowania do wizyt premiera Morawieckiego i wicepremiera Glińskiego

pc

11.05.2018 04:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ukraina: Trwają przygotowania do wizyt premiera Morawieckiego i wicepremiera Glińskiego

Partnerzy portalu

Ukraina: Trwają przygotowania do wizyt premiera Morawieckiego i wicepremiera Glińskiego - GospodarkaMorska.pl

Na Ukrainie trwają przygotowania do wizyt premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Piotra Glińskiego; kontynuowane są rozmowy na temat rozwiązania sporów historycznych między Kijowem i Warszawą – oświadczył w czwartek ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

Pytany o wizytę premiera Morawieckiego na Ukrainie, Bodnar wyraził przypuszczenie, że dojdzie do niej w ciągu kilku miesięcy, niewykluczone, że latem. Podczas wizyty ma się odbyć posiedzenie polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

Ponadto - jak powiedział polskim dziennikarzom Bodnar - przygotowywana jest też wizyta w Kijowie wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, który wraz z wicepremierem Ukrainy Pawłem Rozenką prowadzi rozmowy na temat wznowienia prac poszukiwawczych oraz ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które spoczywają na Ukrainie. Prace te zostały zamrożone przez stronę ukraińską m.in. po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

"To spotkanie jest przygotowywane. Pewne instytucje, w tym Instytuty Pamięci Narodowej obu krajów, powinny jeszcze po prostu trochę popracować, by dojść do wzajemnie wygodnego formatu rozwiązania skomplikowanych kwestii" – zaznaczył.

Jak wskazał Bodnar, te skomplikowane kwestie to nie tylko ekshumacje polskich ofiar spoczywających na Ukrainie, ale również odnowa zniszczonych ukraińskich upamiętnień w Polsce, a także sprawa nowelizacji ustawy o polskim IPN, która przewiduje wszczynanie postępowań za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

"Nie stawiamy żadnych wymagań ani ich nie przyjmujemy. Pracujemy i mówimy o wzajemnie korzystnych możliwościach rozwiązania tych kwestii. W związku z tym, że są one drażliwe w obu społeczeństwach, nie będziemy informowali, w jaki sposób zamierzamy je rozwiązać. Gdy już je rozwiążemy, to o tym opowiemy" – powiedział.

Wiceminister zwrócił uwagę, że relacje między jego krajem a Polską nie ograniczają się wyłącznie do kwestii historycznych.

"Mamy bardzo dużo tematów, o których powinniśmy rozmawiać, ale niestety, poprzez ową historyczną narrację zmieniamy rozwój naszych relacji. Tak naprawdę mamy dość szeroką współpracę, zaczynając od wojskowo-technicznej i kończąc na współpracy politycznej na arenie międzynarodowej. Rozwijamy tematy, które mogą być dla nas wzajemnie korzystne. Jednym z nich jest przeciwdziałanie rosyjskiej agresji i współpraca gospodarcza. Takich sfer są dziesiątki" – zaznaczył Bodnar.

Wiceszef ukraińskiego MSZ wziął udział w odbywającym się w Kijowie VIII Forum Ukraina-Polska. Spotkanie ekspertów dwóch krajów zorganizowała Fundacja Batorego i ukraińska fundacja Widrodżennia (Odrodzenie).

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33700,00 $ tona -1,61% 26 maj
 Cynk 3743,00 $ tona -0,16% 26 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,14% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.