• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Trump zaostrza politykę wobec Chin w sprawie wysp Morza Południowochińskiego

PMK

24.01.2017 10:24 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Trump zaostrza politykę wobec Chin w sprawie wysp Morza Południowochińskiego

Partnerzy portalu

Trump zaostrza politykę wobec Chin w sprawie wysp Morza Południowochińskiego - GospodarkaMorska.pl

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek, że zamierza podjąć wszelkie kroki, by zatrzymać Chiny przed przejmowaniem terytoriów na międzynarodowych wodach Morza Południowochińskiego.

Oznacza to koniec spokojniej polityki Waszyngtonu wobec agrsywnej polityki Chin w tym regionie. - Musimy bronić naszego narodowego interesu. Jeżeli te wyspy leżą na międzynarodowych wodach, to zamierzamy bronić je przed ekspansywną polityką Chin - zapowiedział Sean Spicer, rzecznik Białego Domu.

W ostrzejszym tonie na początku stycznia wypowiedział się Rex Tillerson, szef amerykańskiej dyplomacji. Tillerson swą wypowiedzią „wytyczył kurs na potencjalnie poważną konfrontację z Pekinem”. Powiedział m.in., że budowanie tam przez Chiny sztucznych wysp i umieszczanie na nich obiektów wojskowych „przypomina zabranie przez Rosję Krymu”. Tak ostra polityka Stanów Zjednoczonych może w przyszłości grozić eskalacją konfliktu i możliwymi poczynaniami zbrojnymi z obu stron.

Chiny uważają Wyspy Paracelskie i archipelag Spratly za własne terytoria, z czego ma wynikać ich suwerenność nad znacznymi obszarami Morza Południowochińskiego. Roszczeń tych nie uznają inne państwa regionu ani USA. Przez akwen ten prowadzą ważne szlaki żeglugowe. Ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie.

USA oskarżają Chiny o militaryzowanie Morza Południowochińskiego poprzez umieszczanie baz na usypywanych tam sztucznie wyspach. Władze w Pekinie krytykują natomiast podejmowanie przez siły amerykańskie ćwiczeń i patroli w tym rejonie.

Tillerson oświadczył, że działalność Chin na Morzu Południowochińskim uważa za „wyjątkowo niepokojącą”. Podkreślił, że gdyby Pekin miał decydować o dostępie do prowadzących tamtędy szlaków morskich, byłoby to zagrożeniem „dla całej globalnej gospodarki”.

Budowanie przez Chiny sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim i ogłoszenie przez Pekin w 2013 roku „strefy identyfikacji obrony powietrznej” na Morzu Wschodniochińskim (w rejonie administrowanych przez Japonię wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), do których Pekin zgłasza roszczenia), Tillerson nazwał „nielegalnymi działaniami”.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.