• <

Szczerski: Spotkanie z D. Trumpem oraz wizyta Tillersona w Polsce pokazują intensywność polsko-amerykańskich relacji

pc

27.01.2018 00:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szczerski: Spotkanie z D. Trumpem oraz wizyta Tillersona w Polsce pokazują intensywność polsko-amerykańskich relacji
Szczerski: Spotkanie z D. Trumpem oraz wizyta Tillersona w Polsce pokazują intensywność polsko-amerykańskich relacji - GospodarkaMorska.pl

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos oraz wieczorne spotkanie w Warszawie prezydenta Dudy z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem pokazują intensywność relacji polsko- amerykańskich - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Tillerson przyleci do Warszawy w piątek wieczorem, na zaproszenie szefa MSZ, prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. O godz. 20.30 sekretarz stanu USA ma spotkać się w Belwederze z prezydentem Dudą. Wśród głównych tematów rozmowy mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Szczerski powiedział na piątkowym briefingu, że spotkanie prezydenta Dudy w piątek w Davos z prezydentem Trumpem oraz zaplanowane na wieczór spotkanie w Warszawie z Tillersonem pokazują "intensywność relacji polsko-amerykańskich". "Zarówna rozmowa prezydentów w Davos, jak i to co dzisiaj planujemy wieczorem w Belwederze, to będą bardzo konkretne rozmowy" - powiedział.

Dodał, że "mamy pewien plan tego roku w relacjach polsko-amerykańskich". "Plan, który zakłada ze strony politycznej przede wszystkim dobre decyzje szczytu NATO, który będzie w tym roku, który powinien potwierdzić i pogłębić decyzje szczytu warszawskiego, tak żebyśmy mogli mówić o rozwoju obecności sojuszniczej w Polsce" - mówił szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że Polska chce pogłębić współpracę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi. "Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce, ale to także jest rozwojowy kierunek dywersyfikacji polskich dostaw surowców" - dodał. Zaznaczył, że piątkowa rozmowa prezydenta z sekretarzem stanu USA będzie też dotyczyła "politycznego wsparcia dla kontaktów gospodarczych".

Szczerski stwierdził ponadto, że poprzez rozpoczęte na początku stycznia członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska staje się partnerem USA w polityce globalnej. Jak dodał, spotkanie prezydenta z sekretarzem stanu USA będzie dotyczyło również harmonogramu prac w RB ONZ, tak żebyśmy mogli - mówił Szczerski - "ustalić priorytety naszego wspólnego działania w tym obszarze jako państwa członkowskiego tej Rady".

"Na pewno pan prezydent będzie rozmawiał o sytuacji w Europie, o amerykańskich poglądach na to, co dzieje się w Europie i przedstawi polski punkt widzenia na to, jak wygląda dzisiaj polityka europejska oraz polityka w naszych regionie" - powiedział Szczerski. Dodał, że wśród poruszanych tematów znajdą się również kwestie związane z inicjatywą Trójmorza oraz sytuacją na Ukrainie.

Szczerski poinformował, że jeszcze przed spotkaniem prezydenta z sekretarzem stanu USA, on będzie rozmawiał z zastępcą Tillersona - Wessem Mitchellem.

Na pytanie, czy dojdzie do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Rexem Tillersonem szef gabinetu prezydenta odpowiedział, że "nie jest odpowiedzialny za kalendarz spotkań pana Rexa Tillersona". "Ja jestem za odpowiedzialny za to, żeby doszło do dzisiejszego, pierwszego spotkania po przyjeździe pana Rexa Tillersona do Polski - spotkania z najważniejszą osobą w Polsce, czyli z panem prezydentem Andrzejem Dudą" - powiedział Szczerski.

Sekretarz stanu USA będzie przebywał w Warszawie do soboty, kiedy to spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Planowane jest też spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA z mediami. Tillerson ma wziąć udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Pobyt w Polsce to ostatni element rozpoczętej w niedzielę wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Europie. Tillerson odwiedził również Londyn, Paryż oraz Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.