• <
urząd_morski_gdynia_2021

Spokojna sesja na złotym i długu, martwią niepokoje na świecie

pc

09.10.2017 21:24 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Spokojna sesja na złotym i długu, martwią niepokoje na świecie
Spokojna sesja na złotym i długu, martwią niepokoje na świecie - GospodarkaMorska.pl

Złoty lekko umocnił się do głównych walut, zaś rentowność obligacji jest zbliżona do piątkowego zamknięcia. Zdaniem analityków, inwestorów niepokoi rozwój wydarzeń w Katalonii, napięcia między USA a Turcją i ryzyko eskalacji sytuacji w Korei Północnej. Rynek długu czeka na dane GUS o inflacji.

"Początek nowego tygodnia nie przyniósł większych zmian na wycenie złotego. Weekendowe wydarzenia wokół Korei Płn. nie przełożyły się na istotne zmiany sentymentu. Aktywność na rynkach pozostawała ograniczona z uwagi na dzień wolny od handlu w części krajów" - napisał w komentarzu Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

"W szerszym ujęciu inwestorzy czekają dalszy rozwój sytuacji wokół reformy podatkowej w USA, a w Europie trwają spekulacje dotyczące Katalonii. (...) Lokalnie kluczowym czynnikiem dla PLN pozostają perspektywy zachowania dolara – im mocniejszy dolar, tym większa presja podażowa na złotego" - dodał.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w sobotę, że w stosunkach z Koreą Północną "tylko jedno zadziała", gdyż rozmowy z reżimem w Pjongjangu poprzednich amerykańskich administracji nie przyniosły rezultatów. Prezydent nie wyraził się jaśniej, co ma na myśli.

Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont powiedział w niedzielę późnym wieczorem w wywiadzie telewizyjnym, że władze regionu zamierzają ogłosić jego niepodległość. Secesja ma być konsekwencją ustawy o referendum niepodległościowym.

Tymczasem w poniedziałek hiszpańskie media podały, że rząd centralny Mariano Rajoya ma plan zastosowania siły i uruchomi go wkrótce po ewentualnym ogłoszeniu przez władze Katalonii niepodległości regionu.

SPOKOJNA SESJA NA RYNKU DŁUGU

"Jesteśmy blisko zamknięć z piątku. W USA jest dzisiaj święto, przez co obroty niskie" - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW z mBanku.

W ocenie Milewskiego, inwestorów martwi pogorszenie stosunków Turcja - USA.

Turecka waluta i obligacje osłabiają się w reakcji na eskalację napięć dyplomatycznych między Waszyngtonem i Ankarą. Ambasada Turcji w USA poinformowała w niedzielę, że zawiesza wydawanie wiz nieimigracyjnych we wszystkich placówkach dyplomatycznych w Stanach. To reakcja na zawieszenie przez władze USA wydawania wiz w placówkach konsularnych w Turcji.

Stany Zjednoczone wyraziły sprzeciw wobec zatrzymania pracownika konsulatu generalnego USA w Stambule przez turecką policję w ubiegłym tygodniu. Aresztowania dokonano z powodu jego rzekomych powiązań z udaremnionym przez władze zamachem stanu z lipca 2016 roku.

"W tym tygodniu rynek czeka na końcowe dane GUS o inflacji" - powiedział diler.

W czwartek GUS opublikuje odczyt inflacji we wrześniu. Według szacunku flash ceny w ubiegłym miesiącu wzrosły o 2,2 proc. rdr, choć oczekiwano 2,0 proc.

"Ostatnie dane makroekonomiczne są świetne - zarówno piątkowy raport z rynku pracy USA, jak i poniedziałkowe z Niemiec. Do tego wróciła podaż ze strony MF. Zapowiada się ciężki koniec roku" - powiedział Milewski.

Niemiecki przemysł ma za sobą najlepszy sierpień od 6 lat - produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w sierpniu o 2,6 proc. mdm, wobec spadku w VII o 0,1 proc. Oczekiwano +0,9 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,7 proc., wobec +4,2 proc. w lipcu i konsensusu +2,9 proc.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu spadła o 33 tys. wobec wzrostu o 169 tys. przed miesiącem, choć spodziewano się wzrostu. Analitycy podkreślali, że dane są zaburzone przez wpływ huraganów. Ich zdaniem, ważniejsze są informacje o wynagrodzeniach godzinowych. Te zaś wzrosły we wrześniu o 2,9 proc. rdr, po wzroście o 2,7 proc. w sierpniu i wobec oczekiwań na 2,6 proc. rdr.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.