• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Seweryński: Nowa ustawa o SSE ma być otwarciem na krajowych inwestorów

pc

16.10.2017 13:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Seweryński: Nowa ustawa o SSE ma być otwarciem na krajowych inwestorów

Partnerzy portalu

Seweryński: Nowa ustawa o SSE ma być otwarciem na krajowych inwestorów - GospodarkaMorska.pl

Zapowiedziany projekt ustawy o utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej na terenie całej Polski to wyraz nowego kierunku w polityce gospodarczej - otwarcie na krajowych inwestorów i postawienie na dobrze płatną pracę - wskazał w poniedziałek w Łodzi wicemarszałek Senatu Michał Seweryński.

Wicemarszałek Senatu wziął udział w zorganizowanym w poniedziałek w Łodzi przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE) śniadaniu biznesowym z inwestorami. Poprzedziło ono rozpoczęcie 10. edycji Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017 i było poświęcone projektowi nowej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).

Ministerstwo rozwoju planuje rozszerzenie zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych obecnie specjalnymi strefami ekonomicznymi. Jak tłumaczył wcześniej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ma to w realny sposób zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w różnych miejscach kraju. Resort chce, aby nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

"Zapowiedziany przez wicepremiera Morawieckiego projekt, na który z niecierpliwością czekamy w parlamencie i Senacie, jest wyrazem nowego kierunku w polityce gospodarczej. Jest on oparty na optymizmie, na daleko sięgających zamierzeniach i na realizmie polegającym na tym, że to co kiedyś wydawało się niemożliwe, teraz okazuje się możliwe" – powiedział Seweryński podczas briefingu prasowego.

Jak dodał, nowa ustawa przede wszystkim ma być otwarciem na krajowych przedsiębiorców. Resort szacuje, że jej wprowadzenie pozwoli na utworzenie do 2027 roku 158,3 tys. miejsc pracy, ale - jak podkreślił wicemarszałek Senatu - chodzi o zatrudnienie dla osób dobrze wykształconych i dobrze wynagradzanych, ponieważ – jak wskazał - inwestorzy będą musieli spełnić "wymagające warunki".

Seweryński zaznaczył, że w zamian przedsiębiorcy na terenie całego kraju będą mogli liczyć na pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego na realizację nowych inwestycji, tak jak to jest w SSE. Tłumaczył, że ulgi będą uzależnione od miejsca planowanej inwestycji – m.in. poziomu bezrobocia na danym terenie.

"Ma to ożywić mniej rozwinięte regiony kraju, co jest przykładem realizacji hasła zrównoważonego rozwoju. Myślimy bowiem o Polsce powiatowej, która musi dostać swoją szansę rozwoju" – wyjaśnił.

Wicemarszałek Senatu dodał, że to również szansa dla mniejszych przedsiębiorstw. Jak mówiła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, firmy nie będą już zmuszone do prowadzenia zakładu na wyznaczonym przez SSE terenie, lecz będą mogły inwestować w miejscach obecnej działalności.

Z kolei prezes ŁSSE Marek Michalik zwrócił uwagę, że ta koncepcja stwarza nowe możliwości dla samorządów, w których do tej pory nie było specjalnych stref ekonomicznych. Podkreślił także, że ważnym przesłaniem projektu jest zwiększenie szans rozwoju mikroprzedsiębiorców.

Z optymizmem na przedstawioną przez MR propozycję patrzą obecni na konferencji prasowej przedsiębiorcy. Założyciel Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński powiedział, że ułatwi to inwestowanie i rozwój firm, a stawianie na jakość miejsc pracy, a nie tylko ich liczbę zwiększy kwalifikacje kadr i ich wynagrodzenie, co z kolei przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku. Zwrócił również uwagę, że tworzona ustawa powinna współgrać z inną powstającą ustawą - o szkolnictwie wyższym. "Ważne, by nie skupiać się tylko na tym, kto będzie wybierał rektora, ale jak uczelnia będzie współpracowała z gospodarką i społeczeństwem" – wskazał.

W rozpoczynającym się w poniedziałek w Łodzi dwudniowym Europejskim Forum Gospodarczym ma wziąć udział ponad 3 tys. osób – przedsiębiorców, ekspertów i menedżerów. To – jak zapowiadają organizatorzy – "największe spotkanie lokalnego biznesu, platforma wymiany doświadczeń i nowych inspiracji wobec wyzwań XXI wieku".

W sumie zaplanowano 30 paneli tematycznych z udziałem ponad stu prelegentów ze świata biznesu, nauki, mediów i życia publicznego. Gościem specjalnym ma być b. komisarz UE ds. rozszerzenia oraz przedsiębiorstw i przemysłu Guenther Verheugen.

X Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2017 potrwa do wtorku. Jego organizatorem jest województwo łódzkie.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.