• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna

ew

18.03.2018 16:36 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna
Rzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna - GospodarkaMorska.pl

Poniedziałkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce wskazuje na wciąż dobre relacje między Warszawą a Berlinem - powiedziała w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Dodała, że wizyta świadczy także o tym, że nasz kraj odgrywa znaczącą rolę w budowaniu i reformowaniu Unii Europejskiej.

W poniedziałek z wizytą do Polski przyjedzie - pierwszy raz po ponownym objęciu urzędu - kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Według Kopcińskiej, przyjazd Merkel jest "o tyle istotny", że po wybraniu nowego rządu Niemiec podróż do Warszawy jest drugą - po Paryżu - zagraniczną wizytą kanclerz. "Pokazuje to, jak dobre relacje Warszawy i Berlina pozostają. Polska odgrywa istotną rolę w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej, zarówno jeżeli chodzi o instytucjonalną, jak i finansową jej przyszłość" - mówiła Kopcińska.

Zdaniem rzeczniczki rządu ważna pozycja Polski wiąże się też z agendą poniedziałkowych rozmów. Są w niej - jak poinformowała Kopcińska - problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna - w tym sprawa budowy Nord Stream 2.

Rzecznik rządu przypomniała, że w piątek wizytę w Polsce złożył szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który spotkał się zarówno z premierem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Po rozmowie z szefem niemieckiej dyplomacji, Czaputowicz poinformował dziennikarzy, że dla Polski i Niemiec celem jest silna UE, bez podziałów. Heiko Maas wskazał, że nasze kraje, mimo różnic, "są niezastąpionymi sąsiadami i przyjaciółmi". Kwestią, która nadal różni Berlin i Warszawę, jest Nord Stream 2.

Jak mówił w piątek Maas, według rządu w Berlinie, Nord Stream 2 jest projektem gospodarczym. Czaputowicz zaś wskazał, że polska ocena projektu Nord Stream jest inna od niemieckiej. "Jest to projekt o znaczeniu politycznym" - zaznaczył.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 r.

Poniedziałkowe rozmowy poza kwestiami dwustronnymi mają dotyczyć najważniejszych problemów Unii Europejskiej. „Premier Morawiecki będzie rozmawiał z kanclerz o przyszłości Unii po Brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym” – wskazała Kopcińska we wcześniejszej rozmowie z PAP.

Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w Belwederze kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.