• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prof. Zarzecki: Dochodzenie KE ws. zachęt podatkowych dla stoczni – rutynowe

pc

15.01.2018 22:54 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prof. Zarzecki: Dochodzenie KE ws. zachęt podatkowych dla stoczni – rutynowe
Prof. Zarzecki: Dochodzenie KE ws. zachęt podatkowych dla stoczni – rutynowe - GospodarkaMorska.pl

Dochodzenie KE ws. zachęt podatkowych dla polskich stoczni to rutynowa procedura, która niczego nie przesądza – powiedział PAP kierownik Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Dariusz Zarzecki.

KE wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie zachęt podatkowych dla polskich stoczni, które jej zdaniem mogą dawać niektórym stoczniom przewagę nad konkurentami.

We wrześniu 2016 r. Polska przyjęła ustawę, która umożliwiła stoczniom płacenie zryczałtowanego podatku w wysokości 1 proc. od sprzedaży pochodzącej z budowy i przebudowy statków zamiast powszechnie obowiązującego podatku dochodowego od osób prawnych lub od osób fizycznych.

"Decyzja KE jeszcze niczego nie przesądza" – powiedział PAP Zarzecki. "Można powiedzieć, że to rutynowa procedura w przypadku nietypowych rozwiązań prawnych, a ustawa stoczniowa jest taka, ponieważ ma sprzyjać rozwojowi przemysłu stoczniowego w Polsce" – dodał.

"Zdaniem polskich specjalistów pracujących nad ustawą nie narusza ona prawa unijnego. Z kolei po stronie unijnej, jest na razie jedynie obawa, czy takie naruszenie ewentualnie nie nastąpiło" – powiedział Zarzecki.

W ocenie profesora sposób opodatkowania, o którym mowa w ustawie, nie powinien budzić kontrowersji. "Myślę, że ryczałtowy podatek nie powinien być problemem, jeżeli będzie stosowany do wszystkich podmiotów danego typu" – powiedział Zarzecki.

Szef Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego zwrócił także uwagę, że rozwiązania zawarte w ustawie nie dotyczą - wedle jego wiedzy - zbyt wielu firm. Jak dodał, "może się okazać, że rozmawiamy o rozwiązaniach, które nie są na razie stosowane w szerokim zakresie".

Komisja obawia się, że proponowany zryczałtowany podatek od sprzedaży stanowi tzw. pomoc operacyjną, wykorzystującą fundusze publiczne, by zwolnić stocznie z kosztów, które w przeciwnym razie musiałyby ponieść w ramach bieżącej działalności. Pomoc operacyjna nie jest dopuszczalna zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, ponieważ zakłóca zasady uczciwej konkurencji. KE obawia się, że ta pomoc zaszkodziłaby stoczniom w UE, które nie kwalifikują się do wsparcia w ramach polskiego systemu podatkowego.

Jak podkreśla KE, nie oznacza to, że Polska nie może interweniować w sprawie przemysłu stoczniowego na swoim terytorium. Niektóre kategorie pomocy, takie jak pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną lub pomoc regionalna, są dozwolone na podstawie unijnych zasad pomocy państwa. Te rodzaje pomocy są - zdaniem Komisji - skuteczniejsze i w mniejszym stopniu zakłócają konkurencję niż pomoc operacyjna.

W poniedziałek KE zatwierdziła też program regionalnej pomocy inwestycyjnej, który ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim. Pomoc zostanie przyznana w formie dotacji, dopłat do oprocentowania i gwarancji. Całkowity budżet wynosi ok. 77 mln zł (ok. 18 mln euro).

W tym przypadku Komisja stwierdziła, że pomoc będzie wspierać nowe inwestycje mające na celu modernizację sektora, który od lat jest bardzo ważny dla lokalnej gospodarki. Komisja ustaliła, że pomoc została ograniczona do niezbędnego minimum, uznając więc, że pozytywne skutki projektu dla rozwoju regionalnego wyraźnie przewyższają zakłócenia konkurencji spowodowane pomocą państwa.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.