• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent: We współpracy z Singapurem drzemie ogromny potencjał

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent: We współpracy z Singapurem drzemie ogromny potencjał
Prezydent: We współpracy z Singapurem drzemie ogromny potencjał - GospodarkaMorska.pl

pc

23.05.2017 Źródło: własne

Wierzę, że wizyta prezydenta Singapuru w Polsce przyczyni się do dynamicznego rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. We współpracy naszych krajów drzemie ogromny potencjał – mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wydali wieczorem obiad na cześć składającego w Polsce oficjalną wizytę prezydenta Singapuru Tony’ego Tan Keng Yama i jego małżonki.

Podczas toastu prezydent Duda zwracał uwagę, że jest to pierwsza w historii oficjalna wizyta prezydenta Singapuru w Polsce. – W relacjach naszych krajów jest to z pewnością wydarzenie historyczne – podkreślił.

Zwracał też uwagę, że Singapur w ciągu zaledwie jednego pokolenia zyskał opinię jednego z najlepiej zarządzanych państw na świecie. Dziś Singapur – jak zaznaczył Duda – pod względem PKB na osobę znajduje się na trzecim miejscu na świecie.

Dziękował też prezydentowi Singapuru za przybycie do Polski z „liczną reprezentacją singapurskiego biznesu”. "– Wierzę, że ta wizyta (...) przyczyni się do dynamicznego rozwoju naszej współpracy gospodarczej. Nasi przedsiębiorcy postrzegają Singapur jako atrakcyjne miejsce do prowadzenia swojej działalności – mówił Duda.

– Pragnę zapewnić, że i Polska jest krajem przyjaznym dla zagranicznych inwestorów. Jestem przekonany, że także biznesmeni z Singapuru znajdą dla siebie miejsce do inwestycji w naszym kraju – dodał.

W ocenie prezydenta Dudy poniedziałkowe rozmowy z prezydentem Singapuru pokazały, „jak ogromny potencjał drzemie we współpracy naszych krajów”.

Z kolei prezydent Tony Tan Keng Yam zwracał uwagę, że choć Polska i Singapur w niektórych kwestiach różnią się i są od siebie bardzo oddalone, to jednak nasze kraje mają też pewne cechy wspólne. – Nasze gospodarki są bardzo otwarte i chętne do współpracy. Singapur i Polska mają też wspólną cechę – obydwa kraje przykładają szczególną wagę do wolnego handlu i inwestycji – mówił.

Tony Tan Keng Yam wyraził też zadowolenie z tego, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Singapurem nabiera tempa. Zwracał tu uwagę na stały wzrost w wymianie handlowej, która osiągnęła poziom 962,1 mln dolarów singapurskich w 2016 r. Jak podkreślał w ciągu 10 lat wartość ta podwoiła się. – Cały czas mamy ogromy potencjał, jeśli chodzi o dalszy wzrost – zaznaczył.

– Wiele firm z Singapuru zainteresowanych jest możliwościami, jaki oferuje Polska i bardzo się cieszę, że wiele z nich przybyło ze mną – mówił Tony Tan Keng Yam.

Prezydent Singapuru zwracał też uwagę, że kiedy zostanie podpisana umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Singapurem, więzi ekonomiczne i gospodarcze między Singapurem i Polską powinny jeszcze się zacieśnić pozwalając Polsce wykorzystać Singapur jako platformę do nawiązywania kontaktów ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.