• <

Prezydent: W Davos głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki

pc

25.01.2018 04:54 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent: W Davos głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki
Prezydent: W Davos głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki - GospodarkaMorska.pl

W czasie swoich rozmów w Davos wielokrotnie słyszałem o świetnie rozwijającej się Polsce i świetnej kondycji naszej gospodarki - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, głosy te płynęły ze strony największych przedstawicieli światowego biznesu.

Na spotkaniu prezydenta z polskimi dziennikarzami obecnymi na Światowym Forum Gospodarczym Duda podkreślił, że to, co podczas środowych rozmów w Davos mógł usłyszeć o Polsce, było dla niego "jako prezydenta" i "po prostu dla Polaka" wielką przyjemnością.

"Wielokrotnie słyszałem o świetnej naszej sytuacji gospodarczej, o świetnie rozwijającej się Polsce, o tym, że nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji, i mówili to najwięksi przedstawiciele światowego biznesu" - mówił Duda. W związku z tym - dodał - "jest duży optymizm i bardzo się cieszę z tego, że przyłożyliśmy tak dużą wagę jako władze państwowe - ja jako prezydent, pan premier Mateusz Morawiecki - do tego, żeby tutaj być, żeby tu promować Polskę, żeby rozmawiać o Polsce".

Wśród tematów poruszanych podczas swoich środowych spotkań w Davos prezydent wymienił m.in. inwestycje, współpracę z Chinami w związku z realizacją koncepcji "Jednego Pasa, Jednego Szlaku" oraz Trójmorze, a także innowacje i rozwój gospodarczy.

Jako bardzo ciekawą prezydent ocenił swoją rozmowę z prezesem Google'a, który powiedział mu, że "bardzo ceni polskich specjalistów, polskich informatyków, młodych ludzi z Polski, którzy są świetnie przygotowani".

"Powiedział mi, co mnie najbardziej ucieszyło, że Google planuje rozwijać swoją działalność w naszym kraju i że być może stworzy jeszcze inne placówki, nie tylko ten oddział warszawski" - poinformował Duda. Dodał, że nie było mowy o żadnej perspektywie czasowej w tej kwestii, ale prezes Google'a mówił, że jest bardzo zadowolony z działalności w Polsce i że ona się dobrze rozwija. "Dyskutowaliśmy o rozwoju nowoczesnych technologii, bo był także redaktor naczelny +The New York Timesa+, mówiliśmy, jakie są wyzwania we współczesnym świecie; także bardzo wiele na temat innowacji, rozwoju gospodarczego, jak stymulować ten rozwój" - dodał Duda.

Jak poinformował, wziął również udział w "niezwykle ciekawej" dyskusji o sytuacji na Bliskim Wschodzie z udziałem b. sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i b. premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. Jednym z tematów debaty - relacjonował prezydent - był "problem Jerozolimy". "Ja tradycyjnie, tak jak mamy to przyjęte w naszej linii politycznej, opowiadałem się za modelem dwupaństwowym i w ten sposób rozwiązaniem tego trwającego od wielu lat konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną" - zaznaczył Duda.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.