• <
pge_baltica_390x100_duży

Prezydent USA spotka się w kwietniu z prezydentami krajów bałtyckich

pc

22.02.2018 16:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent USA spotka się w kwietniu z prezydentami krajów bałtyckich

Partnerzy portalu

Prezydent USA spotka się w kwietniu z prezydentami krajów bałtyckich - GospodarkaMorska.pl

Prezydent USA Donald Trump 3 kwietnia spotka się w Białym Domu z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii - Dalią Grybauskaite, Raimondsem Vejonisem i Kersti Kaljulaid – poinformował w czwartek urząd prezydenta Litwy.

„Spotkanie na najwyższym szczeblu w Waszyngtonie demonstruje szczególnie bliskie kontakty państw bałtyckich i USA, a także bliską współpracę Litwy z USA” - czytamy w komunikacie.

Według prezydent Grybauskaite „spotkanie w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości pozwoli umocnić partnerstwo strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki i określi dalszą współpracę na najbliższe lata”.

Jak zaznaczył w rozmowie z agencją BNS Nerijus Aleksiejunas, doradca prezydent Litwy, „głównym tematem spotkania będzie bezpieczeństwo i zbliżający się szczyt NATO”. Poruszone zostaną też tematy „wzmocnienia kontaktów gospodarczych, głównie w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego”.

Litwa jako pierwszy z krajów bałtyckich i jeden z pierwszych z krajów Europy Wschodniej rozpoczęła import gazu skroplonego z USA. Obecnie amerykańskie LNG kupuje już osiem państw europejskich, co pozwala na dywersyfikację źródła energii i zmniejszenie zależności energetycznej kraju od Gazpromu.

Grybauskaite w ubiegłym roku spotkała się z Trumpem dwukrotnie, w Brukseli i w Warszawie. W ubiegłym roku z prezydentami krajów bałtyckich w Monachium i Tallinie spotkał się wiceprezydent USA Mike Pence.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.