• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Posiedzenie Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. Handlu i Inwestycji

pc

25.10.2017 13:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Posiedzenie Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. Handlu i Inwestycji

Partnerzy portalu

Posiedzenie Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. Handlu i Inwestycji - GospodarkaMorska.pl

Podczas środowych obrad grupy ds. handlu i inwestycji omówiono m.in. działania na rzecz rozwiązywania problemów przedsiębiorców we wzajemnym dostępie do rynków Polski i Białorusi. Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

„W tym kontekście omówiliśmy m.in. sprawy rynku rolnego, drzewnego oraz usług budowlanych” – mówił po zakończeniu obrad wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

„Zidentyfikowaliśmy szereg perspektywicznych sektorów współpracy, które zamierzamy wspierać. Chodzi m.in. o takie dziedziny jak technologie środowiskowe, budownictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, środki transportu, maszyny rolnicze, przetwórstwo drewna i inne” – dodał. Wiceminister ocenił, że zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem białoruskim, a za jego pośrednictwem - regionem eurazjatyckim, jest coraz większe.

Grupa robocza ds. Handlu i Inwestycji istnieje w ramach Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Piątemu posiedzeniu grupy po stronie białoruskiej przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Jauhien Szestakou. Poprzednie spotkanie miało miejsce w Warszawie w 2015 r.

Podczas rozmów, jak poinformowali przewodniczący grupy, prezentowano kluczowe elementy strategii gospodarczych z obu krajów, w tym polskie instrumenty wspierania ekspansji zagranicznej rodzimych przedsiębiorców, m.in. w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Strona białoruska omawiała plany dotyczące rozwoju branż innowacyjnych i sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także przedstawiła informacje na temat działania białorusko-chińskiego parku przemysłowego Wielikij Kamień.

Jauhien Szestakou mówił o pozytywnych tendencjach w sferze wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej. „Polska zamyka trójkę największych partnerów handlowych Białorusi i jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o wielkość inwestycji” – oświadczył.

Według danych białoruskich wymiana handlowa w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2017 r. wyniosła 1,6 mld dol., w tym eksport białoruski to ok. 700 mln dol. (wzrost o 19 proc.), a import towarów z Polski – 900 mln dol. (wzrost o 12 proc.).

Polskie inwestycje na Białorusi wyniosły w ubiegłym roku ponad 200 mln dol., a w pierwszym półroczu 2017 r. wyniosły 150 mln dol.

„Obecny poziom naszej współpracy gospodarczej to ponad 2 mld dol. obrotów handlowych rocznie oraz narastające na koniec 2016 r. ok. 580 mln dol. wzajemnych inwestycji, z czego 180 mln dol. stanowią inwestycje bezpośrednie. Nie jest to próg naszych możliwości” – ocenił Kościński.

„Chcielibyśmy w najbliższych latach podnieść wartość wzajemnej wymiany do 4 mld dol.” – mówił Szestakou. Dodał, że oba kraje powinny stanowić dla siebie wzajemnie - wrota na Wschód, na rynki eurazjatyckie i na Zachód, do UE.

„Jesteśmy gotowi zaproponować polskim partnerom bardzo dużo, ale chcielibyśmy także liczyć, że Polska wyjdzie nam naprzeciw, np. popierając w strukturach UE inicjatywy na rzecz liberalizacji reżimu handlowego wobec Białorusi” – mówił białoruski wiceminister spraw zagranicznych.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.