• <

Pomorskie: Co trzecie wystawione zwolnienie jest w postaci elektronicznej

ew

25.04.2018 13:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Pomorskie: Co trzecie wystawione zwolnienie jest w postaci elektronicznej

Partnerzy portalu

Pomorskie: Co trzecie wystawione zwolnienie jest w postaci elektronicznej - GospodarkaMorska.pl

Województwo Pomorskie jest liderem w kraju pod względem liczby wystawionych zwolnień lekarskich w postaci elektronicznej – poinformowali dyrektorzy oddziałów ZUS w Gdańsku i Słupsku. W kwietniu co trzecie wystawione w regionie zwolnienie było w postaci elektronicznej.

Od 1 lipca 2018 roku jedyną formą zwolnienia ma być postać elektroniczna (e-ZLA). Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała przesunięcie wejścia w życie przepisów dotyczących e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r. Podkreśliła, że do czasu zmiany przepisów terminem obowiązującym pozostaje 1 lipca br. Od 2016 r. lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

Podczas konferencji prasowej w środę w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku dyrektorzy oddziałów ZUS w Gdańsku i w Słupsku zapewnili, że oddziały są "w stu procentach" przygotowane do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w postaci elektronicznej już od 1 lipca 2018 roku. Podkreślili, że niezależnie od terminu obowiązywania przepisów nadal będą pracowali nad tym, aby jak największa liczba lekarzy mogła wystawiać e-ZLA jeszcze przed wejściem w życie tego obowiązku.

Dyrektor Oddziału ZUS w Gdańsku Aneta Pawłowska poinformowała, że pod względem liczby wystawionych zwolnień w postaci elektronicznej w kwietniu pomorskie znalazło się na pierwszym miejscu w kraju. Do połowy kwietnia stanowiły one prawie 33 proc. wszystkich wystawianych zwolnień lekarskich w regionie. Dyrektor podała, że średnia dla kraju to około 23 proc. W pierwszym kwartale 2018 r. zwolnienia elektroniczne w Pomorskiem stanowiły ponad 20 proc. wszystkich.

Dyrektor Oddziału ZUS w Słupsku Tomasz Klaman zaznaczył, że "w Słupsku co drugie zwolnienie jest już w postaci elektronicznej". "Z każdym dniem wzrasta liczba wystawianych zwolnień elektronicznych" – dodał. Poinformował, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zajmuje pierwsze miejsce w kraju wśród publicznych szpitali pod względem liczby wystawionych e-ZLA. Ocenił, że jest to efektem współpracy ZUS, placówek medycznych i lekarzy. "Nasze szkolenia są bardzo zindywidualizowane, docieramy do każdego z lekarzy, pomagamy im uzyskać certyfikat, wystawić pierwsze zwolnienie elektroniczne i to przynosi efekty" – dodał.

W woj. pomorskim do wystawiania e-zwolnień jest uprawnionych prawie 9 tys. lekarzy i lekarzy felczerów, bo złożyli do ZUS wniosek i otrzymali upoważnienie. W tej grupie prawie 5 tys. lekarzy i felczerów ma profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i może wystawiać takie zwolnienia. "Około jednej trzeciej lekarzy w tej chwili w województwie wystawia już zwolnienia w formie elektronicznej" – poinformował Klaman.

Dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, także lekarz, Jerzy Karpiński uważa, że wystawianie zwolnień w postaci elektronicznej "będzie dużym ułatwieniem dla lekarzy". "Z drugiej strony - informacja szybciej będzie przekazana, bo zwolnienie od razu trafi do pracodawcy i ZUS bez udziału chorego" – dodał. Zaznaczył, że "ostatecznie to będą duże oszczędności".

ZUS poinformował, że nadal będzie prowadził "intensywną kampanię" skierowana do lekarzy, pacjentów i pracodawców w sprawie e-zwolnień. Od 2 maja w Salach Obsługi Klientów mają się pojawić doradcy ds. e-ZLA. Ich zadaniem będzie m.in. wyjaśnianie wątpliwości dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich i informowanie klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia systemu. Na 19 maja planowana jest w całym kraju dla lekarzy "biała sobota". ZUS będzie wtedy szkolił lekarzy, zakładał profile, pomagał w uzyskaniu certyfikatu do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.