• <
BOTA_2023

Podpisano polsko-niemiecką umowę dotyczącą wód pogranicza

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Podpisano polsko-niemiecką umowę dotyczącą wód pogranicza

Partnerzy portalu

Podpisano polsko-niemiecką umowę dotyczącą wód pogranicza - GospodarkaMorska.pl

Po wielu latach starań i uzgodnień w poniedziałek podpisano polsko-niemiecką umowę o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie skutecznej pracy lodołamaczy na Odrze i ochronę przeciwpowodziową, a przy okazji poprawę warunków dla żeglugi śródlądowej.

Prace służące poprawie sytuacji na drogach wodnych mają być prowadzone do 2028 r. To nie tylko regulacja Odry, ale też pogłębienie jeziora Dąbie. Przed rokiem koszt inwestycji szacowano na ok. 670 mln zł. Planowano też, że zostaną dofinansowane 460 mln zł z funduszy europejskich z perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Przypomnijmy, że uchwałę w sprawie udzielenia zgody na podpisanie umowy z Niemcami polski rząd podjął już w czerwcu ub. roku. Wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz wyraził wówczas nadzieję, że międzyrządowy dokument zostanie podpisany w Szczecinie. Stało się inaczej.

Umowę podpisano w poniedziałek (27 bm.) w Warszawie. Okazją były polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W obecności premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel swoje podpisy pod umową złożyli minister środowiska RP Maciej Grabowski oraz minister transportu RFN Alexander Dobrindt.

Źródło:
24kurier.pl
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.