• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Morawiecki: Stawiamy na mikro i małe firmy

pc

13.12.2017 04:52 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Morawiecki: Stawiamy na mikro i małe firmy - GospodarkaMorska.pl

Stawiamy na mikro i małe firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków - powiedział podczas wtorkowego expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że uczciwi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc państwa.

"Bez państwa i jego instytucji ten rynek nie obroni się przed korupcją, wyłudzeniami podatków, monopolami czy nieuczciwą konkurencją z zagranicy" - powiedział. Dodał, że "dogmatyczni liberałowie mówią, że na rynku nie ma miejsca dla aktywności państwa, to błędny pogląd".

Premier podkreślił, że bez "sprawnych i sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami, z układem, z układem zamkniętym czy z monopolami". "Dlatego właśnie dla gospodarki tak ważne są takie instytucje, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne, czy wydziały przestępczości gospodarczej w policji czy w prokuraturze. Dlatego tak ważne są sprawne i sprawiedliwe sądy" - podsumował.

Morawiecki dodał, że "wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze z Konstytucją Biznesu na czele".

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Tworzą go: ustawa o uproszczeniu przepisów podatkowych; ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców; ustawa proprzedsiębiorcza; ustawa o dereglamentacji działalności gospodarczej; uchylenie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium PRL działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań, takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; objaśnienia prawne. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi także pojęcie działalności nierejestrowej - działalności na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, dorywczo świadczonych usług (np. sporadycznie udzielanych korepetycji) i urzeczywistniać zasadę wolności działalności gospodarczej.

Kolejne zasady w Prawie przedsiębiorców mają dotyczyć: pewności prawa, uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów, profesjonalizmu i odpowiednich kwalifikacji, udzielania informacji, współdziałania organów oraz szybkości działania.

Innym rozwiązaniem ma być "ulga na start" - zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Planowany jest on jako organ interwencyjny w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców. W przypadku skomplikowanych, niejednoznacznych przepisów, na wniosek Rzecznika urzędy mają być zobowiązane do wydawania „objaśnień przepisów".

Rzecznik ma m.in. prowadzić mediacje między przedsiębiorcami a organami administracji i opiniować akty prawne dotyczące przedsiębiorców - jego opinia do projektu ustawy ma "towarzyszyć" projektowi na każdym etapie procesu legislacyjnego.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.