• <
urząd_morski_gdynia_2021

MIiR: Min. Kwieciński rozmawiał w Sztokholmie o budżecie UE i współpracy Polska-Szwecja

pc

09.04.2018 16:49 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MIiR: Min. Kwieciński rozmawiał w Sztokholmie o budżecie UE i współpracy Polska-Szwecja
MIiR: Min. Kwieciński rozmawiał w Sztokholmie o budżecie UE i współpracy Polska-Szwecja - GospodarkaMorska.pl

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński rozmawiał w poniedziałek w Sztokholmie o budżecie UE i współpracy Polska-Szwecja - poinformowało w komunikacie biuro prasowe MIiR. Zdaniem ministra polityka spójności powinna pozostać największą polityką rozwojową UE.

Jak podano w komunikacie, wizyta ministra Kwiecińskiego w Sztokholmie to kolejna tura rozmów z przedstawicielami rządów państw członkowskich w sprawie przyszłości polityki spójności oraz budżetu UE w następnej perspektywie finansowej.

Swoją wizytę w stolicy Szwecji Kwieciński rozpoczął od spotkania ze Svenem-Erikem Buchtem, szwedzkim ministrem ds. obszarów wiejskich. Biuro prasowe MIiR wyjaśniło, że podczas rozmowy Kwieciński podkreślał, iż z polskiej perspektywy nowy budżet unijny po 2020 r. powinien uwzględniać bieżące wyzwania, przed którymi stoi UE, takie jak kryzys migracyjny czy kwestie bezpieczeństwa. Jednocześnie, jak zaznaczył, polityka spójności powinna pozostać największą polityką rozwojową, z której korzystają wszystkie regiony i kraje UE.

"Polskie PKB skraca dystans do średniego PKB w Unii Europejskiej. W 2003 roku PKB Polski nie wynosiło nawet połowy unijnego PKB. W grudniu Eurostat podał, że w 2016 roku PKB na mieszkańca w Polsce wyniosło 68 proc. średniej w Unii Europejskiej. Szacuje się, że ten spektakularny wzrost aż o 20 punktów procentowych w ciągu trzynastu lat w jednej piątej to efekt wdrażania przez Polskę polityki spójności" – poinformował cytowany w komunikacie szef resortu inwestycji i rozwoju.

Zgodnie z komunikatem, ministrowie zgodnie zwracali uwagę na współpracę gospodarczą między Polską a Szwecją. Obecnie Polska importuje ze Szwecji przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz części do nich, a także produkty przemysłu chemicznego. W drugą stronę, z Polski do Szwecji, najchętniej sprowadzane są – poza maszynami oraz urządzeniami mechanicznymi – pojazdy, samoloty, statki oraz inne środki transportu. Wartość polskiego eksportu do Szwecji to ponad 23 mld złotych, z kolei import wynosi niecałe 14 mld złotych.

"Polska jest dla Szwecji jedenastym partnerem gospodarczym. Szwecja dla Polski – dziewiątym. Stać nas, aby wymiana handlowa między Warszawą a Sztokholmem z roku na rok rosła. Potencjał na rozwój tkwi w przemyśle drzewnym, motoryzacyjnym, maszynowym czy w technologiach ochrony środowiska" – stwierdził Kwieciński.

Minister spotkał się ponadto z Carelem Rosénem, dyrektorem generalnym ds. innowacji, badań naukowych oraz przedsiębiorstw państwowych w szwedzkim Ministerstwie ds. Przedsiębiorstw i Innowacji.

"Towarzyszący ministrowi członkowie polskiej delegacji odbyli równocześnie spotkanie z ekspertami ze szwedzkiego resortu przedsiębiorczości i innowacji. W trakcie wizyty minister Jerzy Kwieciński odwiedził także ambasadora RP w Sztokholmie Wiesława Tarkę" - dodano.

Celem serii spotkań, które minister Jerzy Kwieciński odbywa w stolicach europejskich jest prezentacja polskiego stanowiska w sprawie polityki spójności oraz nowego budżetu UE.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.