• <
urząd_morski_gdynia_2021

Macierewicz w Chorwacji o śmigłowcach i wojskach specjalnych

pc

02.10.2017 10:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Macierewicz w Chorwacji o śmigłowcach i wojskach specjalnych
Macierewicz w Chorwacji o śmigłowcach i wojskach specjalnych - GospodarkaMorska.pl

Polska i Chorwacja mogą współpracować przy remontach śmigłowców, możliwy jest też udział polskich wojsk specjalnych w tworzeniu w Chorwacji centrum doskonałości NATO tego rodzaju sił – powiedział w poniedziałek w Zagrzebiu szef MON Antoni Macierewicz.

Po rozmowie z wicepremierem, ministrem obrony Chorwacji Damirem Krsticzeviciem, Macierewicz poinformował, że chorwacki pododdział do wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Polsce zostanie wydzielony z wojsk artyleryjskich.

„Porozumieliśmy się co do możliwości współpracy przy remoncie helikopterów; porozumieliśmy się także co do uczestnictwa polskich sił specjalnych we wsparciu budowania centrum doskonalenia NATO, które Chorwacja zamierza uruchomić” – powiedział Macierewicz dziennikarzom.

„Polska ma duże doświadczenie i rozbudowane wojska specjalne, chętnie wesprzemy Chorwację podzielimy się naszymi doświadczeniami, chętnie będziemy korzystali z doświadczeń i możliwości, jakie rozwinęła w tej dziedzinie Chorwacja” – dodał. Ocenił, że „wspólne działanie w obszarze sił specjalnych, w którym tak istotne są zagrożenia hybrydowe, ma szczególne znaczenie”.

Podziękował Chorwacji za udział w pracach znajdującego się w Polsce centrum doskonalenia kontrwywiadu NATO. „To dla nas bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj, gdy na wschodniej flance mamy tak wiele wyzwań” – powiedział szef MON, przypominając, że centrum doskonalenia wypracowuje wspólną doktrynę kontrwywiadowczą dla państw sojuszniczych położonych na wschodnich obrzeżach.

„Jesteśmy szczególnie wdzięczni za wysłanie w najbliższym czasie oddziału wojsk artyleryjskich do Polski, ten oddział będzie odgrywał bardzo istotną rolę w uzupełnieniu potencjału bojowego grupy batalionowej” – podkreślił.

Szef MON zapowiedział podpisanie dwustronnego porozumienia o współpracy wojskowej w trakcie wizyty chorwackiego ministra obrony w Polsce. Podkreślił zbliżone poglądy obu ministrów na obronę europejską.

Chorwacki minister obrony powiedział m.in.: "Polska należy do najważniejszych strategicznych partnerów Chorwacji w dziedzinie obronności, co pokazuje dotychczasowa współpraca. Jej kontynuacja, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i w ramach NATO, będzie również moim priorytetem w przyszłości".

Zgodnie z zapowiedzią Krsticzevicia w ciągu najbliższych dwóch tygodni do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO dołączy do 90 żołnierzy z Chorwacji. Stacjonujący w Polsce batalion, przysłany w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności sojuszu, tworzą obecnie żołnierze z USA, które są państwem ramowym, Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania) i Rumunii (pododdział przeciwlotniczy).

"Cieszę się, że współpraca obronna jest jednym z najważniejszych obszarów naszych dwustronnych relacji i myślę, że wysunięta wzmocniona obecność będzie jej uzupełnieniem, kiedy chorwackie siły zbrojne, z kontyngentem liczącym do 90 osób, będą stacjonować w Polsce od października przez półroczną zmianę" - powiedział Krsticzević.

Przypomniał, że dodatkową oznaką rozwiniętych dwustronnych relacji obronnych jest fakt, iż kilku chorwackich oficerów zostało oddelegowanych do natowskich centrów dowodzenia i ośrodków doskonalenia znajdujących się w Polsce.

Podkreślił trwającą od lat współpracę wojsk specjalnych i żandarmerii obu krajów.

Ministrowie zwiedzili fabrykę broni strzeleckiej HS Produkt w Karlovacu.

Z Chorwacji, od której rozpoczął wizytę na Bałkanach, Macierewicz udaje się do Czarnogóry, a stamtąd do Albanii.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.