pc
Gotowa już jest koncepcja Karpackiej Strategii Makroregionalnej – zapowiedział w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Wyraził także nadzieję, że jeszcze w tym roku dokument ma trafić do Rady Europejskiej.
Kwieciński uczestniczył w rozpoczętym w środę 10. Baltic Business Forum poświęconym współpracy krajów z regionu Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Kwieciński był gościem debaty poświęconej strategiom regionalnym, jako instrumentom budowania spójności Unii Europejskiej i dobrego sąsiedztwa.
"Strategia Karpacka nie jest jeszcze formalnie zawiązana" – powiedział Kwieciński. "Mamy jednak przygotowaną koncepcję tej Strategii, mamy założenia, a nawet więcej mamy wstępną propozycję tekstu tej Strategii wypracowaną wspólnie z innymi krajami, w tym również z kolegami z Ukrainy" – dodał.
"Ten sojusz jest prawie zawiązany" – kontynuował Kwieciński. "Chcielibyśmy, żeby wszystkie kraje karpackie były przekonane do tego, że to jest dobry pomysł. Chcielibyśmy w tym roku formalnie złożyć tę propozycję do Rady Europejskiej, żeby rozpoczęły się prace nad tą Strategią" – podkreślał minister.
"Idealnie byłoby dla nas, gdyby ta Strategia miała swoje miejsce w nowej perspektywie finansowej, czyli w 2021 r." – powiedział.
Według Kwiecińskiego "taka Strategia pozwala budować bardzo konkretne programy, a także plany gospodarcze i znaleźć pieniądze na realizację tych planów w innych miejscach". "Tak się stało w przypadku Strategii Bałtyckiej" – dodał.
Kwieciński był pytany, na jakich filarach oparta będzie Strategia Karpacka. Minister zaliczył do nich m.in. dostępność komunikacyjną, zachowanie dziedzictwa kulturowego, gospodarkę i podniesienie konkurencyjności, a także współpracę szczególnie między ośrodkami akademickimi.
Do Świnoujścia zjechali politycy, biznesmeni, przedsiębiorcy. Licznie reprezentowani są przedstawiciele Ukrainy.
Jeszcze w środę zaplanowano debatę na temat współpracy technologicznej i produkcyjnej firm sektora obronnego z państw regionu Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne. W kolejnych dniach uczestnicy będą rozmawiali m.in. o energetyce, wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji.
Gościem trzeciego dnia Forum będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie mówił o związkach pomiędzy prawami mieszkańca i prawami obywatela. Tym dyskusjom przysłuchiwać się będą przedstawiciele władzy lokalnej z Ukrainy, uczestnicy Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast.
Zaplanowano także dyskusje o promocji Pomorza Zachodniego i właściwych standardach zatrudniania pracowników z Ukrainy.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tegoroczna odsłona Forum zakończy się w najbliższy piątek.
„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej
O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju
Afera w Finlandii. Inżynier skopiował plany największego wycieczkowca świata
Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi
30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom
Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne