• <
BOTA_2023

Kwieciński: Gotowa koncepcja Strategii Karpackiej

pc

19.04.2018 04:21 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kwieciński: Gotowa koncepcja Strategii Karpackiej

Partnerzy portalu

Kwieciński: Gotowa koncepcja Strategii Karpackiej - GospodarkaMorska.pl

Gotowa już jest koncepcja Karpackiej Strategii Makroregionalnej – zapowiedział w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Wyraził także nadzieję, że jeszcze w tym roku dokument ma trafić do Rady Europejskiej.

Kwieciński uczestniczył w rozpoczętym w środę 10. Baltic Business Forum poświęconym współpracy krajów z regionu Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Kwieciński był gościem debaty poświęconej strategiom regionalnym, jako instrumentom budowania spójności Unii Europejskiej i dobrego sąsiedztwa.

"Strategia Karpacka nie jest jeszcze formalnie zawiązana" – powiedział Kwieciński. "Mamy jednak przygotowaną koncepcję tej Strategii, mamy założenia, a nawet więcej mamy wstępną propozycję tekstu tej Strategii wypracowaną wspólnie z innymi krajami, w tym również z kolegami z Ukrainy" – dodał.

"Ten sojusz jest prawie zawiązany" – kontynuował Kwieciński. "Chcielibyśmy, żeby wszystkie kraje karpackie były przekonane do tego, że to jest dobry pomysł. Chcielibyśmy w tym roku formalnie złożyć tę propozycję do Rady Europejskiej, żeby rozpoczęły się prace nad tą Strategią" – podkreślał minister.

"Idealnie byłoby dla nas, gdyby ta Strategia miała swoje miejsce w nowej perspektywie finansowej, czyli w 2021 r." – powiedział.

Według Kwiecińskiego "taka Strategia pozwala budować bardzo konkretne programy, a także plany gospodarcze i znaleźć pieniądze na realizację tych planów w innych miejscach". "Tak się stało w przypadku Strategii Bałtyckiej" – dodał.

Kwieciński był pytany, na jakich filarach oparta będzie Strategia Karpacka. Minister zaliczył do nich m.in. dostępność komunikacyjną, zachowanie dziedzictwa kulturowego, gospodarkę i podniesienie konkurencyjności, a także współpracę szczególnie między ośrodkami akademickimi.

Do Świnoujścia zjechali politycy, biznesmeni, przedsiębiorcy. Licznie reprezentowani są przedstawiciele Ukrainy.

Jeszcze w środę zaplanowano debatę na temat współpracy technologicznej i produkcyjnej firm sektora obronnego z państw regionu Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne. W kolejnych dniach uczestnicy będą rozmawiali m.in. o energetyce, wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji.

Gościem trzeciego dnia Forum będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie mówił o związkach pomiędzy prawami mieszkańca i prawami obywatela. Tym dyskusjom przysłuchiwać się będą przedstawiciele władzy lokalnej z Ukrainy, uczestnicy Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast.

Zaplanowano także dyskusje o promocji Pomorza Zachodniego i właściwych standardach zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tegoroczna odsłona Forum zakończy się w najbliższy piątek.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.