• <
BOTA_2023

Kuczyński o wydaleniu rosyjskich dyplomatów: Ważny gest państw UE

pc

26.03.2018 22:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kuczyński o wydaleniu rosyjskich dyplomatów: Ważny gest państw UE

Partnerzy portalu

Kuczyński o wydaleniu rosyjskich dyplomatów: Ważny gest państw UE - GospodarkaMorska.pl

Wydalenie rosyjskich dyplomatów to bardzo ważny polityczny gest ze strony krajów UE, które dostrzegają zagrożenie ze strony Rosji - uważa dziennikarz i publicysta Grzegorz Kuczyński. Bardziej zabolałoby Rosję zablokowanie projektu Nord Stream 2 - dodał.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował w poniedziałek, że Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich; to wyraz solidarności z Wielką Brytanią, po zamachu na Siergieja Skripala. Podobnie uczyniły inne kraje UE i NATO, m.in. Dania, Finlandia, Holandia, Włochy, Kanada, Czechy, Ukraina, Rumunia, Chorwacja, Litwa, Łotwa i Estonia.

Kuczyński powiedział PAP, że „to na pewno jest bardzo ważny polityczny gest ze strony niektórych krajów Unii Europejskiej i wyraz solidarności z Wielką Brytanią po zamachu na Skripala".

„To pokazuje częściową solidarność z Wielką Brytanią, pokazuje, że dostrzegamy rosyjskie zagrożenie, ale pokazuje również, że nie ma tej pełnej solidarności” - powiedział PAP Kuczyński. Jego zdaniem, decyzja o wycofaniu ambasadora UE z Moskwy, to szukanie alibi przez niektóre kraje, takie jak Niemcy i Francja.

Kuczyński zauważył, że oczywiście bardziej zabolałoby Rosję zablokowanie projektu Nord Stream 2, niż wydalanie kilkudziesięciu dyplomatów. „Zakładam, że ci wydalani dyplomaci z poszczególnych krajów, to są dyplomaci, o których miejscowe kontrwywiady wiedzą, że pracują pod przykryciem i są pracownikami rosyjskiego wywiadu. Prawdopodobnie za nich przybędą inni agenci. To na pewno jest jakiś problem dla rosyjskich służb specjalnych, ale Rosja nic sobie z tego nie zrobi” - dodał Kuczyński.

Dziennikarz zauważył, że dobrze się stało, że wydalenie z Polski rosyjskich dyplomatów towarzyszyła informacja o zatrzymaniu Marka W. urzędnika, który miał współpracować z rosyjskim wywiadem i interesował się projektami energetycznymi i gazowymi.

„To mądry ruch polskiej strony, że przy okazji tego wydalenia Polska pokazuje, że aktywność szpiegowska Rosji jest groźna w przypadku współpracy energetycznej. To okazja do lobbowania w Europie przeciwko Nord Stream” - powiedział Kuczyński.

Dziennikarz zauważył, że gest kilkunastu krajów solidaryzujących się z Wielką Brytnią w sprawie wydalenia rosyjskich dyplomatów na pewno zostanie w rosyjskich mediach wykorzystany do dalszej eskalacji relacji z Zachodem.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.