• <
urząd_morski_gdynia_2021

Erdogan: Będziemy zachęcać przedsiębiorców do zintensyfikowania współpracy

pc

17.10.2017 13:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Erdogan: Będziemy zachęcać przedsiębiorców do zintensyfikowania współpracy
Erdogan: Będziemy zachęcać przedsiębiorców do zintensyfikowania współpracy - GospodarkaMorska.pl

Będziemy zachęcać przedsiębiorców do zintensyfikowania współpracy i ekspansji handlowej - mówił w Warszawie prezydent Turcji Recep Erdogan.

Po południu w Warszawie rozpoczęło się Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze. "Podczas forum biznesowego przemówimy do przedsiębiorców zachęcając ich do zintensyfikowania działań. Chcielibyśmy, by forum przyczyniło się do ekspansji handlowej i doprowadziło do nowych dróg wymiany handlowej" - zapowiedział prezydent Turcji podczas wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudą konferencji prasowej.

Turecki prezydent podał, że w pierwszych ośmiu miesiącach roku do Turcji przyjechało 205 tys. polskich turystów. Podkreślił, że Turcja jest lubianym krajem wśród Polaków. Ocenił też, że gdyby nie było problemów ze strefą Schengen, liczba tureckich turystów odwiedzających Polskę byłaby większa.

Jak mówił, gdyby nie było wiz "turyści z Turcji swobodniej mogliby zwiedzać piękną Polskę". Zaznaczył, że jadąc do Ameryki Łacińskiej, Turcy nie muszą mieć wiz, a do Unii Europejskiej - do której Turcja aspiruje - są one wymagane.

"To jest dosyć dziwna sytuacja. Spodziewałbym się po moich przyjaciołach, którzy są członkami UE, żeby poruszyli te sprawę, tym bardziej, że na temat zniesienia wiz zostały podpisane dokumenty i złożone deklaracje" - powiedział w Warszawie Erdogan.

Przypomniał, że w tej chwili ze względu na sytuację w Syrii i Iraku Turcja daje schronienie ponad 3 mln uchodźców. "Oni mieszkają w obozach, namiotach, kontenerach, czy naszych miastach. Koszty osiągnęły już ponad 30 mld dolarów" - mówił. "Natomiast my od UE otrzymaliśmy 885 mln euro, a ta pomoc miała ostatecznie osiągnąć wysokość 6 mld euro - przypominał - 3 mld do lipca 2016 r. i kolejne 3 mld do końca roku".

"Pokrywamy koszty zapewnienia potrzeb wszystkich uchodźców przebywających w Turcji - odzieży, wykształcenia, dachu nad głową, czy służby zdrowia" - podkreślił. "Wiecie państwo, co się dzieje w Syrii, co się dzieje w Iraku. My musimy podjąć środki zapobiegawcze przeciw grożącemu nam w związku z wojną zagrożeniu. Dlatego oczywiście jest dla nas istotna współpraca w dziedzinie obronności i wojskowości" - mówił turecki prezydent. Zaznaczył, że dlatego cieszy go fakt podpisania porozumień podczas wtorkowej wizyty.

Prezydent Erdogan apelował też o zwiększenie liczby połączeń lotniczych między naszymi państwami. "W tej chwili to jest pięć rejsów w tygodniu z Warszawy do Stambułu. Jeśli nie można zwiększyć liczby tych lotów, to moglibyśmy np. wyznaczyć nowe miejsce - Kraków, czy Łódź" - przekonywał.

Poinformował, że w weekend przybędzie do Warszawy delegacja tureckich linii lotniczych. "Mam nadzieję, że dzięki poparciu polskiego prezydenta dojście do porozumienia będzie dużo łatwiejsze" - dodał.

"Przekazaliśmy też naszą propozycję postawienia pomnika, który upamiętniałby przyjaźń polsko-turecką" - powiedział. "Mam nadzieję, że takie pomniki będą symbolizowały naszą długowieczną przyjaźń" - zaznaczył prezydent Turcji.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.