ew
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, z premier Norwegii Erną Solberg - poinformowało CIR. Jednym z tematów rozmów była współpraca energetyczna m.in. wokół gazociągu Baltic Pipe.
Szef polskiego rządu z norweską premier rozmawiali o współpracy energetycznej, w szczególności o wykorzystaniu polskich koncesji norweskiego szelfu, obecności PGNiG w Norwegii oraz projekcie Baltic Pipe - podało Centrum Informacyjne Rządu. Podczas spotkania omówiono też sytuację Polaków w Norwegii. Solberg i Morawiecki podkreślili także rolę NATO dla zapewnienia bezpieczeństwa w tej części Europy.
Premier Morawiecki spotkał się też z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.
Wcześniej w czwartek w radiowej Jedynce szef rządu pytany, czy Norwegia i Dania mogą być sojusznikami Polski, odparł, że na to liczy.
"Oni są już naszymi sojusznikami, tylko czasami diabeł tkwi w szczegółach, a nawet bardzo często - i tutaj o tych szczegółach będziemy rozmawiać" - powiedział szef rządu. Chodzi o to - dodał - by dojść do porozumienia m.in. w kontekście projektu Baltic Pipe, jak również żeby zbudować porozumienie "w szeregu innych spraw" ważnych dla Europy.
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który połączy norweskie złoża gazu z Danią i dalej z Polską. Umożliwi on transport gazu na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Gazociąg Baltic Pipe, łączący polski i duński system przesyłu gazu z systemem norweskim, ma mieć przepustowość rzędu 10 mld m sześc. rocznie. Inwestycja ma być gotowa do października 2022 r.
Koncesje na złożach węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - na Morzu Norweskim i Północnym - mają Lotos i PGNiG. Lotos, poprzez swoją spółkę Lotos Norge na szelfie ma 21 koncesji, w tym jedną, na której jest operatorem.
PGNiG Upstream Norway, ma już udziały w 19 koncesjach na szelfie. Od rozpoczęcia produkcji w 2012 r. PGNiG wydobyło tam 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego i 2,3 mln ton ropy naftowej. Wielkość zasobów wydobywalnych PGNiG w Norwegii to 78 mln boe (ekwiwalentu baryłek ropy). PGNiG wydobywa gaz i ropę naftową ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog. Wydobycie ze złoża Gina Krog rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca 2017 r. Trwają również prace nad zagospodarowaniem złóż Storklakken i Snadd, z których wydobycie rozpocznie się w roku 2020 r. (PAP)
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Projekt ustawy z myślą o marynarzach. Umowy o pracę będą mogły być zawierane elektronicznie?
Geopolityka a sprawa polska. Piotr Zychowicz o globalnych wyzwaniach na KONGRES POLSKIE PORTY 2030+
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na czas – zawarcie umowy z zastrzeżeniem („subject to”)
Wyjątkowe badania w Porcie Rotterdam. Jak obsługiwać komercyjne statki z napędem jądrowym?
Fundacja Przyjazny Kraj: Polska na krawędzi strukturalnej nierównowagi fiskalnej [Raport 2026]