• <
BOTA_2023

Chiny/Prezydent: Musimy walczyć z odpadami i nieracjonalną konsumpcją

pc

19.05.2018 14:43 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Chiny/Prezydent: Musimy walczyć z odpadami i nieracjonalną konsumpcją

Partnerzy portalu

Chiny/Prezydent: Musimy walczyć z odpadami i nieracjonalną konsumpcją - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w sobotę, że jego kraj musi walczyć z odpadami i nieracjonalną konsumpcją, aby odwrócić szkody, jakie zostały wyrządzone środowisku naturalnemu po dziesięcioleciach gwałtownego wzrostu gospodarczego.

"Musimy przyśpieszyć budowę systemu cywilizacji ekologicznej i zapewnić, że do 2035 r. ekologia i środowisko naturalne ulegną zasadniczej poprawie oraz że nasz cel, jakim jest budowa pięknych Chin, zostanie osiągnięty" - powiedział Xi na zakończenie dwudniowej konferencji dotyczącej problematyki ochrony środowiska.

Xi dodał, że chociaż jego kraj poczynił postęp w walce z zanieczyszczeniem środowiska, to jednak dotychczasowe osiągnięcia nie zostały "w pełni umocnione".

19 kwietnia chińskie ministerstwo ekologii i środowiska ogłosiło, że z końcem roku wejdzie w życie zakaz sprowadzania do Chin 16 rodzajów odpadów, w tym złomowanych statków, prasowanych karoserii samochodowych, kabli elektrycznych i części chemikaliów.

Według rzecznika ministerstwa środowiska Liu Youbina decyzja władz była „kluczowym krokiem” w stronę zapewnienia bezpiecznego środowiska i ochrony zdrowia publicznego. Zaznaczył, że jego resort będzie współpracował z innymi wydziałami, aby „sumiennie egzekwować" zakaz i "powstrzymywać napływ zagranicznych śmieci”.

Chiny zaczęły sprowadzać duże ilości odpadów w latach 80., kiedy dynamicznie rozwijający się przemysł pilnie potrzebował surowców. Od tamtego czasu kraj ten wyrósł na największego światowego importera surowców wtórnych. Ich przetwarzanie uznano jednak za istotną przyczynę zanieczyszczenia środowiska i problemów zdrowotnych, a w ubiegłym roku Pekin ogłosił zamiar stopniowego odchodzenia od ich importu.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.