• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Cosco zobowiązało się sprzedać niedawno nabyty amerykański terminal

PMK

08.07.2018 17:50 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Cosco zobowiązało się sprzedać niedawno nabyty amerykański terminal

Partnerzy portalu

Cosco zobowiązało się sprzedać niedawno nabyty amerykański terminal - GospodarkaMorska.pl

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA od dłuższego czasu wyrażała zaniepokojenie przejęciem dużego terminala kontenerowego Long Beach przez chiński koncern Cosco. W końcu doszło do zawarcia ugody i chiński gigant zobowiązał się jak najszybciej sprzedać obiekt nowemu właścicielowi.

Nabycie terminalu to część przejęcia koncernu Orient Overseas International Ltd (OOIL). Wartość całkowita transakcji to 6,3 mld dolarów.

Szefowie COSCO spotkali się z urzędnikami Komitetu Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) i zaproponowali, że sprzedadzą część udziałów w terminalu lub całkowicie się go pozbędą. Ostatecznie Amerykanie zgodzili się tylko na tą drugą opcję.

Przypomnijmy, że w lipcu zeszłego roku Cosco Shipping złożyło ofertę zakupu armatora Orient Overseas International za cenę 6,3 mld dolarów. Uczyniłoby to z Cosco trzeciego największego przewoźnika kontenerów na świecie.

To będzie kolejna z serii połączeń i wchłonąć na rynku kontenerowym, w której efekcie sześciu armatorów kontroluje 63 proc. rynku. OOIL ma w tym rocie 2,7 proc. udziałów.

Akcjonariusze Orient Overseas zgodzili się sprzedać 68,7 proc. udziałów do Cosco. Ich cena wynosi 6,3 mld dolarów. To zbyt wysoka liczba, biorąc pod uwagę, że rynek przewozów kontenerowych dopiero wychodzi z kryzysu. Możliwe, że Cosco zgodziło się na taką cenę z powodów ambicjonalnych, nie biznesowych.

Dzięki zakupowi bowiem chiński armator będzie miał we flocie ponad 400 statków o łącznej ładowności ponad 2,9 mln TEU. Dałoby to spółce trzecie miejsce na świecie, za duńskim Marskiem i szwajcarskim Mediterranean Shipping Company. Oznacza to, ze Chińczykom udałoby się w końcu przeskoczyć francuskie CMA CGM, które obecnie zajmuje trzecie miejsce.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podazą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.