• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Planowany szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy ma zapewnić swobodną żeglugę na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Planowany szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy ma zapewnić swobodną żeglugę na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Partnerzy portalu

Celem szczytu pokojowego dotyczącego Ukrainy, który odbędzie się w Szwajcarii, jest wytyczenie drogi do zaangażowania Rosji w przyszłe rozmowy po wcześniejszym zawarciu porozumienia w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego, żywnościowego i powrotu uprowadzonych ukraińskich dzieci - podała agencja Bloomberg.

W projekcie deklaracji końcowej - jak przekazała we wtorek agencja - napisano, że uzyskany konsensus ma stanowić "środek budowy zaufania" w kontekście przyszłych kontaktów z rosyjskimi urzędnikami.

W dokumencie zagrożenie nuklearne uznawane jest za "niedopuszczalne", wzywa się też do powrotu okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod kontrolę władz Ukrainy. Projekt zawiera apel o zapewnienie swobodnej żeglugi na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, dzięki czemu ukraińskie produkty rolne mogłyby być transportowana do odbiorców, oraz wezwanie do powrotu na Ukrainę deportowanych i bezprawnie przesiedlonych ukraińskich dzieci i ludności cywilnej.

Bloomberg zauważa, że choć przedstawiciele Rosji nie zostali zaproszeni do udziału w konferencji, która ma odbyć się 15-16 czerwca w kurorcie Buergenstock koło Lucerny, to projekt deklaracji stwierdza, że zakończenie wojny musi obejmować wszystkie strony. "Dlatego - brzmi projekt dokumentu - zgodziliśmy się na podjęcie konkretnych kroków, które mogą posłużyć jako środki budowy zaufania w wyżej wymienionych obszarach, przy dalszym zaangażowaniu przedstawicieli Federacji Rosyjskiej".

Agencja podkreśla, że w trakcie szczytu deklaracja może ulec modyfikacjom.

W wielu kwestiach wymienionych w projekcie deklaracji, jak zauważa w swej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Rosja prezentuje otwartą wrogość wobec Ukrainy. Moskwa często groziła zarówno Kijowowi jak i zachodnim stolicom bronią nuklearną i stosowała tę retorykę jako narzędzie do wpływania na procesy decyzyjne. Rosyjscy urzędnicy - podkreśla ISW - wielokrotnie próbowali wykorzystać fizyczną kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Atomową, aby zmusić organizacje międzynarodowe do legitymizacji zarówno okupacji tej siłowni, jak i w ogóle rosyjskiej okupacji części terytorium Ukrainy.

W ubiegłym roku Rosja - przypomnieli analitycy ISW - wycofała się z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, która ułatwiała ograniczony eksport produktów rolnych z ukraińskich portów i od tego czasu systematycznie atakuje ukraińską infrastrukturę morską oraz rolniczą, by ograniczyć Kijowowi możliwości eksportu.

Również w kwestii zwrotu uprowadzonych ukraińskich dzieci strona rosyjska wykazała niewielką skłonność do współpracy, zaś Kreml w dalszym ciągu deportuje ukraińskie dzieci i cywilów z okupowanej Ukrainy. Nic nie wskazuje ani to, by Rosja miała zamiar przerwać ten proceder ani też była skłonna odesłać bezprawnie przesiedlonych Ukraińców. Moskwa udaje zainteresowanie znaczącymi negocjacjami z Kijowem, próbując nakłonić Zachód do ustępstw w sprawie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - podkreślono w analizie ISW. (PAP)

os/ ap/

fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.