• <
BOTA_2023

Pożar na Morzu Północnym. Jednostce grozi eksplozja

27.05.2015 06:37 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pożar na Morzu Północnym. Jednostce grozi eksplozja

Partnerzy portalu

Pożar na Morzu Północnym. Jednostce grozi eksplozja - GospodarkaMorska.pl

Od poniedziałku trwa walka z pożarem na transportowcu Purple Beach. Do rozniecenia ognia doszło w poniedziałek na niemieckich wodach Morza Północnego, 17 mil motskich od Helgolandu.

Jednostce może grozić nawet eksplozja. Morskie siły ratunkowe ustanowiły 5-milowy kordon bezpieczeństwa naokoło jednostki. Obecnie pożar statku nie spowodował jeszcze zniszczeń.

Załoga wybudowanego w 1998 roku transportowca zauważyła dom w jednej z ładowni w poniedziałkowy wieczór. Purple Beach podróżował wtedy z brytyjskiego Immingham to niemieckiego Brake. Na pokładzie znajdował się ładunek nawozu. Marynarze natychmiast odcięli ładownie od reszty statku i uruchomili system gaśniczy.

Początkowo zdawało się, że załoga ugasiła pożar. Ogień jednak wybuch ponownie we wtorek. Ze statku zaczęły się także ulatniać trujące gazy i dym. Helikoptery ratownicze w tym momencie musiały ewakuować wszystkich 22 marynarzy.

Dym ze spalonego statku dotarł także do pobliskich miast Cuxhaven i Bremerhaven. Nie jest on co prawda trujący, ale dla pewności mieszkańcy mieli pozamykane okna i drzwi. Wczoraj trwało jeszcze usuwanie dymu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.