• <

Piraci zaatakowali dwa statki na Zatoce Gwinejskiej

ew/Offshore-Energy

11.05.2020 12:01 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Piraci zaatakowali dwa statki na Zatoce Gwinejskiej

Partnerzy portalu

Piraci zaatakowali dwa statki na Zatoce Gwinejskiej - GospodarkaMorska.pl

W Zatoce Gwinejskiej odnotowano dwa ataki piratów, które doprowadziły do ​​porwania marynarzy. Oba incydenty mogą być powiązane.

9 maja do statku towarowego Rio Mitong podpłynęła motorówka z nieznaną liczbą sprawców. Wykorzystując drabinę, piraci weszli na pokład jednostki i porwali dwóch członków załogi. Jak poinformował portal Offshore-Energy, porwani to Rosjanin i obywatel Ukrainy. 

Jak twierdzi Praesidium International: "To pierwszy incydent piracki z udanym porwaniem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w obszarze kotwiczenia Malabo”.

Tego samego wieczoru zaatakowano inny statek na kotwicowisku Luba. Statkiem, o którym mowa, jest jednostka badawcza Djibloho, zarządzana przez Marina Malabo. Na jego pokład wtargnęła gruba niezidentyfikowanychpiratów i porwała dwóch rosyjskich członków załogi.

Lokalne władze wszczęły dochodzenie w sprawie obu incydentów.

„Zgodnie z dostępnymi informacjami wydaje się, że incydenty z Luby i Malabo mogą być powiązane.  Tak, jak w przypadku Malabo, port w Lubie przez lata nie odnotował żadnej działalności pirackiej" - dodaje
Praesidium International

Co więcej, według pogłębionego dochodzenia, co najmniej jeden z tych statków ma powiązania z litewskim biznesmenem Władimirem Stefanowem, co może wskazywać na coś więcej niż zwykły atak piracki.


Dziękujemy za wysłane grafiki.