• <
BOTA_2023

PGZ będzie współpracować z Centrum Techniki Okrętowej

10.07.2015 08:56 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo PGZ będzie współpracować z Centrum Techniki Okrętowej

Partnerzy portalu

PGZ będzie współpracować z Centrum Techniki Okrętowej - GospodarkaMorska.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa konsekwentnie buduje kompetencje w obszarze budowy nowoczesnych okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Kolejnym krokiem do realizacji tego celu jest podpisana właśnie przez PGZ umowa o współpracy z Centrum Techniki Okrętowej S.A. (CTO).

Zakres współpracy obejmuje badania i prace rozwojowe w dziedzinach m.in. hydromechaniki i aerodynamiki, mechaniki konstrukcji oraz akustyki. PGZ liczy szczególnie na współpracę ukierunkowaną na projekty obejmujące m.in. okrętowe badania modelowe, badania mechaniczne konstrukcji i urządzeń, szeroki wachlarz obliczeń komputerowych oraz badania poligonowe. PGZ rozszerza współpracę przy projektach morskich o CTO, doświadczonego producenta: urządzeń badawczych, kompletnie wyposażonych laboratoriów oraz aparatury pomiarowej o światowej renomie.

Współpraca z CTO to szansa dla PGZ na uzupełnienie i dostosowanie kompetencji w zakresie działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z rosnącymi potrzebami Grupy, szczególnie w zakresie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby zostać implementowane w projektach modernizacji Sił Zbrojnych RP, a później także w zastosowaniach cywilnych. Efektywne wykorzystanie potencjału CTO pozwoli na pełną synergię i przyniesie obopólne korzyści zainteresowanym stronom. Innym podmiotom z Grupy pozwoli w szerszym stopniu zaangażować się w realizację programów rozwoju przedsiębiorstw i wziąć udział w innych programach operacyjnych w kraju i w ramach UE.

- Dzięki najnowszej umowie z CTO PGZ buduje szerokie kompetencje potrzebne do realizacji poszczególnych projektów programu zwalczania zagrożeń na morzu, w tym budowy nowoczesnych okrętów dla polskiej floty wojennej, ale także dla innych zainteresowanych flot, także spoza Europy – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ S.A. – Jesteśmy silnym i wiarygodnym partnerem, z którym w ramach Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP chcą współpracować kolejne podmioty – podkreślił Dąbrowski.

PGZ prowadzi zaawansowane rozmowy z wieloma partnerami z kraju i z zagranicy. Rozmowy te są efektem spodziewanego przez PGZ szerokiego udziału w programie „Zwalczania zagrożeń na morzu”, w którym spośród 13,3 mld zł aż 8,5 mld zł może trafić do spółek Grupy.

Potencjał części stoczniowej PGZ skupionej wokół MARS Shipyard & Offshore (m.in. z SR NAUTA S.A.) to 600 mln zł rocznych przychodów, 1900 wysokiej klasy specjalistów oraz setki realizowanych kontraktów. PGZ finalizuje też rozmowy o przejęciu Stoczni Marynarki Wojennej S.A. i budowie na jej oparciu silnego podmiotu, który będzie w stanie sprostać przyszłym oczekiwaniom MW RP. Daje to duże możliwości dalszego rozwoju i realizacji nowych kontraktów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.