• <

Pentagon: Korea Północna testowała pocisk krótkiego lub średniego zasięgu

pc

04.10.2019 04:32 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pentagon: Korea Północna testowała pocisk krótkiego lub średniego zasięgu

Partnerzy portalu

Pentagon: Korea Północna testowała pocisk krótkiego lub średniego zasięgu - GospodarkaMorska.pl

Pentagon poinformował w czwartek, że testowana w środę północnokoreańska rakieta to pocisk krótkiego lub średniego zasięgu wystrzelony z platformy na morzu, który przeleciał 450 km i wpadł do morza. Pjongjang poinformował, że próba była udana.

Test nowej rakiety miał miejsce dzień po ogłoszeniu przez Pjongjang wznowienia w najbliższą sobotę roboczych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi.

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała w czwartek rano czasu lokalnego, że Pjongjang przeprowadził udany test nowego typu rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego.

Dwustronne rokowania między USA i Koreą Północną znajdują się w impasie od lutowego szczytu z udziałem prezydenta Donalda Trumpa i północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una w stolicy Wietnamu, Hanoi. Nie doszło tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia.

Pod koniec czerwca Trump i Kim uzgodnili jednak wznowienie roboczych negocjacji, co według początkowych zapowiedzi miało nastąpić w lipcu. Do rozmów jednak nie doszło, a władze Korei Płn. ostro krytykowały USA za organizację wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Płd. i uzależniały negocjacje od zmiany stanowiska Waszyngtonu.

Północnokoreańscy urzędnicy z zadowoleniem przyjęli niedawne sugestie Trumpa dotyczące poszukiwania "nowej metody" negocjacji oraz dymisję jego dotychczasowego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, znanego z twardego stanowiska wobec komunistycznego reżimu w Pjongjangu.

Na pierwszym spotkaniu obu przywódców w Singapurze latem 2018 roku Kim wyraził gotowość do całkowitej denuklearyzacji w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla jego kraju. Konkretny plan zakończenia północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych i likwidacji istniejącego arsenału nuklearnego nie został jednak jak dotąd ogłoszony.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.