• <
Baltexpo2023_duży

ORP Wodnik wrócił z Zatoki Perskiej

Partnerzy portalu

ORP Wodnik wrócił z Zatoki Perskiej - GospodarkaMorska.pl

Po 70 dniach rejsu do Gdyni wrócił ORP „Wodnik”, okręt szkoleniowy, na którego pokładzie praktyki z m.in. astronawigacji odbyła grupa polskich i zagranicznych studentów z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Podchorążowie poznali zasady prowadzenia nawigacji podczas pełnienia wachty morskiej, a także wyposażenie nawigacyjne okrętu. Sprawdzili w praktyce zasady jego organizacji bojowej i codziennej. Mieli możliwość m.in. prowadzić nakres drogi na mapie, określać pozycję okrętu, wykonywać obserwację oraz pomiary astronomiczne i hydrometeorologiczne, a także prowadzić dziennik nawigacyjny – mówi komandor porucznik Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

Na ORP „Wodniku” szkoliło się 10 polskich podchorążych, 15 podchorążych z Kuwejtu, 10 z Kataru oraz 15 z Arabii Saudyjskiej. Podczas rejsu byli oni podzieleni na grupy ze względu na rok studiów i odpowiadające temu różne programy szkoleniowe.

Dla podchorążych rejs był przede wszystkim możliwością praktycznego wykorzystania wiedzy teoretycznej, która zdobyli w murach uczelni.

- Z reguły wszyscy są w stanie poradzić siebie z nocną wachtą czy nawigacją, ale tak naprawdę to samo morze weryfikuje kto się nadaje do tej pracy – mówi Michał Grozacki, podchorąży.

- To był przyjemność służyć na „Wodniku”, zdobyliśmy dużo cennego doświadczenia podczas rejsu. To był pierwszy raz, kiedy miałem możliwość uczyć się astronawigacji w praktyce – mówi Al- Zubeibi, podchorąży z Kuwejtu.

Z kolei dla studentów z Arabii Saudyjskiej rejs był praktyką, podczas której uczyli się podstaw funkcjonowania na morzu, w tym m.in. zagadnień związanych z wachtą morską, sterowania okrętem czy prowadzenia obserwacji wzrokowej.

- Zaangażowanych w rejs było ok. 120 osób. Tworzą oni wąską grupę osób z Marynarki Wojennej, które miały okazję przejść przez Kanał Sueski — mówi komandor porucznik Paweł Ogórek, dowódca ORP „Wodnika”. -Pod względem nawigacyjnym, nikt nie będzie miał takiego doświadczenia, jak ci podchorążowie i załoga, którą miałem zaszczyt dowodzić – dodaje.

W trakcie rejsu po Morzu Śródziemnym i Zatoce Perskiej ORP „Wodnik" zawinął do m.in. Dohy w Katarze oraz stolicy Kuwejtu Al Kuwait.

Praktyki na morzu są stałym i cyklicznym elementem szkolenia przyszłych oficerów w Akademii Marynarki Wojennej. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem studiów przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”. W jego trakcie uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie.

Od 3 lat w murach Akademii Marynarki Wojennej szkolą się przyszli oficerowie z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Program nauczania obejmuje podstawy marynarskiego rzemiosła, wojskowej dyscypliny, języków obcych oraz umiejętności technicznych. Obecnie pod czujnym okiem kadry dydaktycznej kształci się 104 studentów z zagranicy.

Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.