ew
Po 70 dniach rejsu do Gdyni wrócił ORP „Wodnik”, okręt szkoleniowy, na którego pokładzie praktyki z m.in. astronawigacji odbyła grupa polskich i zagranicznych studentów z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
- Podchorążowie poznali zasady prowadzenia nawigacji podczas pełnienia wachty morskiej, a także wyposażenie nawigacyjne okrętu. Sprawdzili w praktyce zasady jego organizacji bojowej i codziennej. Mieli możliwość m.in. prowadzić nakres drogi na mapie, określać pozycję okrętu, wykonywać obserwację oraz pomiary astronomiczne i hydrometeorologiczne, a także prowadzić dziennik nawigacyjny – mówi komandor porucznik Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.
Na ORP „Wodniku” szkoliło się 10 polskich podchorążych, 15 podchorążych z Kuwejtu, 10 z Kataru oraz 15 z Arabii Saudyjskiej. Podczas rejsu byli oni podzieleni na grupy ze względu na rok studiów i odpowiadające temu różne programy szkoleniowe.
Dla podchorążych rejs był przede wszystkim możliwością praktycznego wykorzystania wiedzy teoretycznej, która zdobyli w murach uczelni.
- Z reguły wszyscy są w stanie poradzić siebie z nocną wachtą czy nawigacją, ale tak naprawdę to samo morze weryfikuje kto się nadaje do tej pracy – mówi Michał Grozacki, podchorąży.
- To był przyjemność służyć na „Wodniku”, zdobyliśmy dużo cennego doświadczenia podczas rejsu. To był pierwszy raz, kiedy miałem możliwość uczyć się astronawigacji w praktyce – mówi Al- Zubeibi, podchorąży z Kuwejtu.
Z kolei dla studentów z Arabii Saudyjskiej rejs był praktyką, podczas której uczyli się podstaw funkcjonowania na morzu, w tym m.in. zagadnień związanych z wachtą morską, sterowania okrętem czy prowadzenia obserwacji wzrokowej.
- Zaangażowanych w rejs było ok. 120 osób. Tworzą oni wąską grupę osób z Marynarki Wojennej, które miały okazję przejść przez Kanał Sueski — mówi komandor porucznik Paweł Ogórek, dowódca ORP „Wodnika”. -Pod względem nawigacyjnym, nikt nie będzie miał takiego doświadczenia, jak ci podchorążowie i załoga, którą miałem zaszczyt dowodzić – dodaje.
W trakcie rejsu po Morzu Śródziemnym i Zatoce Perskiej ORP „Wodnik" zawinął do m.in. Dohy w Katarze oraz stolicy Kuwejtu Al Kuwait.
Praktyki na morzu są stałym i cyklicznym elementem szkolenia przyszłych oficerów w Akademii Marynarki Wojennej. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem studiów przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”. W jego trakcie uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie.
Od 3 lat w murach Akademii Marynarki Wojennej szkolą się przyszli oficerowie z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Program nauczania obejmuje podstawy marynarskiego rzemiosła, wojskowej dyscypliny, języków obcych oraz umiejętności technicznych. Obecnie pod czujnym okiem kadry dydaktycznej kształci się 104 studentów z zagranicy.
Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku
Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście
Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych
Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej
Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej
Miliardowe plany rozbudowy Straży Wybrzeża Kanady