• <
CTM_980X120_gif_2020

Nowe wyzwania w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP odnoszą się także do epidemii koronawirusa

Strona główna MW, służby morskie Nowe wyzwania w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP odnoszą się także do epidemii koronawirusa

Nowe wyzwania w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP odnoszą się także do epidemii koronawirusa - przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślił też, że dokument był konsultowany z KPRM i rządem.

Nowe wyzwania w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP odnoszą się także do epidemii koronawirusa - GospodarkaMorska.pl

sons

12.05.2020 Źródło: PAP

Wyzwania w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP odnoszą się także do epidemii koronawirusa - przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślił też, że dokument był konsultowany z KPRM i rządem.

Prezydent Andrzej Duda ma we wtorek podpisać nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Dokument przewiduje przygotowanie i wprowadzenie ustawy o zarządzaniu i bezpieczeństwie narodowym, która ustali hierarchię strategicznych i planistycznych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Wraz z podpisem prezydenta traci moc Strategia Bezpieczeństwa Narodowego z 2014 roku.

Mucha został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o to, co znajdzie się w tym dokumencie. "To jest dokument, który był przygotowywany bardzo szczegółowo przez wiele miesięcy" - zaznaczył.

"To są cztery główne filary dotyczące bezpieczeństwa państwa i obywateli, Polski w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, tożsamości i dziedzictwa narodowego, ale także rozwoju społecznego i gospodarczego traktowanego wspólnie ze środowiska, pracy, przygotowane według rekomendacji, które pan prezydent zatwierdził, oczywiście we współdziałaniu Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej, przy koordynacji tych prac przez zespół międzyresortowy i współpracy ośrodka prezydenckiego z Radą Ministrów, także z KPRM" - podkreślił.

"Te wyzwania, które są ujęte dzisiaj, one także się odnoszą do tego kontekstu epidemii koronawirusa, więc to zostało zaktualizowane" - podkreślił.

Jak zaznaczył, "mamy tutaj do czynienia z kluczowym dokumentem, najważniejszym z perspektywy kwestii strategii bezpieczeństwa państwa ze wskazaniem bardzo mocnym, że w dziedzinie czy to wewnętrznej czy w dziedzinie zewnętrznej, czy w kwestiach dotyczących sił zbrojnych działamy w sposób planowy, działamy ze wskazaniem na silne państwo, na modernizację polskich sił zbrojnych, także z uwzględnieniem tej inicjatywy prezydenta dotyczącej wzrostu wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB czy także zmian dotyczących struktury kierowania, dowodzenia siłami zbrojnymi ze wskazaniem na mocną polską armię, ale współdziałającą w ramach silnej flanki wschodniej".

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności. Projekt strategii przygotowuje – na podstawie rekomendacji BBN – międzyresortowy zespół; po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów strategię podpisuje prezydent. Strategia jest podstawą dokumentów wykonawczych dotyczących bezpieczeństwa państwa. (PAP)

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.