• <
BOTA_2023

Norwegia szuka statku pasażerskiego dla uchodźców

10.11.2015 12:59 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Norwegia szuka statku pasażerskiego dla uchodźców

Partnerzy portalu

Norwegia szuka statku pasażerskiego dla uchodźców - GospodarkaMorska.pl

UDI, norweski urząd do spraw imigrantów, chce wyczarterować statek pasażerski, który posłuży jako hotel dla uchodźców. Sprawa jest pilna.

Chodzi o jednostkę, na której mogłoby mieszkać około 1000 uchodźców. Musi ona być wyposażona w kajuty, sanitariaty, kantynę. Chodzi o stworzenie uciekinierom jak najlepszych warunków do życia. Nieoficjalnie wiemy, że statek byłby wyczarterowany na co najmniej 2 lata i stałby w norweskim Arendal. Uchodźcy mieszkaliby na nim do czasu zalegalizowania ich pobytu.

- W tej chwili szukamy jak najlepszego rozwiązania, jeśli chodzi o zapewnienie godnych warunków przybywajacym do naszego kraju. Bierzemy pod uwagę możliwość umieszczenia ich na statkach pasażerskich. Ze wzgledu na dużą ich liczbę, będziemy potrzebować kilku statków, na których będą oni mogli przebywać do momentu, kiedy otrzymają azyl. Statki będą ulokowane na terenie północnej Norwegii. Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie jednostek będziemy chcieli wyczarterować - powiedziała Therese Bergwitz-Larsen, z biura prasowego UDI w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl. 

Podobne rozwiązanie problemu z akomodacją uchodźców wprowadziła m.in. Grecja, która kilka miesięcy temu wynajęła jednostkę El.Venizelos, należącą do krajowego przewoźnika ΑΝΕK. Statek posłużył tymczasowemu pobytowi 2,5 tys. uchodźców i nielegalnych imigrantów znajdujących się na greckiej wyspie Kos.

Dodajmy, że Norwegia ma ogromne problemy z napływem nielegalnych imigrantów i uchodźców. Szczególnie z tymi, którzy wpuszczani są na teren kraju od granicy rosyjskiej. W październiku rząd norweski zapowiedział nawet odesłanie części syryjskich uchodźców do Rosji. Dotyczy to Syryjczyków, którzy przez pewien czas mieszkali w Federacji Rosyjskiej, a później przedostali się do Norwegii przez przejście graniczne w Storskog.

- Mają bezpieczne miejsce do życia w Rosji. Nie uciekają przed wojną i głodem – komentował wówczas norweski minister sprawiedliwości Anders Anundsen z Partii Postępu, która sprzeciwia się imigracji. Minister spraw zagranicznych Boerge Brende przedstawił tę sprawę szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi podczas rozmowy telefonicznej.

W Norwegii sprawuje władzę mniejszościowy rząd, stworzony przez Partię Postępu i Konserwatystów. Kraj ten należy do Strefy Schengen, ale nie jest członkiem Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.