17 czerwca, o godz. 10:00, żaglowiec "ORP Iskra" wyszedł na morze z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej. W rejsie szkoleniowo nawigacyjnym uczestniczy 37 przyszłych oficerów, w tym dwie przedstawicielki Bułgarskiej Marynarki Wojennej.
W gdyńskim porcie wojennym odbyła się ceremonia pożegnania podchorążych I roku studiów Akademii Marynarki Wojennej oraz załogi ORP „Iskra”, którzy w okresie 17 czerwiec - 27 lipiec odbywać będą rejs nawigacyjno- szkoleniowy. W rejsie uczestniczy 37 podchorążych, w tym dwie przedstawicielki Bułgarskiej Marynarki Wojennej. Będzie to więc niezwykle ciekawe szkolenie na morzu, a także okazja do poznania realiów służby na żaglowcu, w tym ciężkiej pracy przy żaglach. Podchorążych czeka wizyta w portach: Belfast, Alesund i Kristiansand. Ponadto ORP "Iskra" weźmie udział w regatach „The Tall Ships Races – 2015”. Trasa rejsu prowadzi przez Morze Bałtyckie – Cieśniny Duńskie– Morze Północne – Kanał Angielski – Morze Irlandzkie - Morze Północne – Morze Bałtyckie.
W czasie rejsu podchorążowie będą uczyć się podstaw marynarskiego rzemiosła, a zwłaszcza żeglarstwa. Podczas regat przyszli oficerowie MW przejdą cykl praktycznego szkolenia morskiego. Zapoznają się z warunkami nawigacyjno - hydrograficznymi i hydrologiczno - meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu. Podchorążowie doskonalić będą umiejętności w pełnieniu wacht morskich, obsługi urządzeń, sprzętu i takielunku żaglowca, a także długotrwałego pływania. Podchorążych i załogę żegnali m.in. szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr dr inż. Kazimierz Pulkowski, komendant - rektor Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht i dowódca Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego kmdr Wojciech Sowa oraz rodziny i bliscy uczestników rejsu.
ORP „Iskra” jest barkentyną projektu B79/II. Na co dzień bazuje w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Na jego pokładzie rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. Ponad 200 dni w roku załoga żaglowca przebywa w morzu. ORP „Iskra” buduje swój międzynarodowy autorytet, biorąc udział w corocznych regatach Tall Ships Races, zdobywając w 1989 roku główną i zarazem najbardziej prestiżową nagrodę regat. W 1990 roku ORP „Iskra” została wyróżniona przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju. Za największy sukces żaglowca uznać należy opłynięcie globu ziemskiego w latach 1994-1995, kiedy to żeglował przez wszystkie oceany świata i większość mórz. Na swoim pokładzie gościł wiele ważnych osób oraz większość przedstawicieli Polonii rozsianej na całym świecie.
Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenia pk. "Anakonda"
Rosja przerwała poszukiwania strąconego amerykańskiego drona na Morzu Czarnym
Jemen. Cywilny statek ostrzelany
Nowa Oś? Wspólne ćwiczenia morskie Rosji, Chin i Iranu
Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia
Wyciek ropy w pobliżu Filipin trwa. Służby starają się powstrzymać zagrożenie