• <
gryfia_70lat

Incydent amerykańsko-irański w Zatoce Perskiej (wideo)

gm24

16.04.2020 03:35 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Incydent amerykańsko-irański w Zatoce Perskiej (wideo)

Partnerzy portalu

Incydent amerykańsko-irański w Zatoce Perskiej (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Jedenaście jednostek patrolowych irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyło się na niebezpiecznie bliską odległość do okrętów marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej - poinformowął w środę rzecznik V Floty USA. Po sygnałach ostrzegawczych irańskie patrolowce odpłynęły.

Według rzecznika jednostki irańskie zbliżały się wielokrotnie do sześciu okrętów USA, wykonując "niebezpieczne i prowokacyjne" manewry, w trakcie ćwiczeń z udziałem helikopterów dokonywanych na wodach międzynarodowych.

W pewnym momencie irańskie patrolowce znalazły się w odległości zaledwie ok. 12 metrów od kutra Straży Przybrzeżnej USA. Do incydentu doszło - jak poinformował rzecznik - w północnej części Zatoki Perskiej.

Okręty amerykańskie wielokrotnie ostrzegały Irańczyków przez radio, syrenami okrętowymi oraz aparaturą akustyczną o dużym zasięgu. Po ok. godzinie irańskie jednostki odpłynęły - głosi oświadczenie rzecznika.

Irańskie media nie wspomniały o incydencie.

W przeszłości wielokrotnie dochodziło już w Zatoce Perskiej, przez którą prowadzą strategiczne szlaki żeglugowe, do konfrontacji między siłami zbrojnymi USA i Iranu.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.