• <
CTM_980X120_gif_2020

Historia polskiej floty nocą

Strona główna MW, służby morskie Historia polskiej floty nocą
Historia polskiej floty nocą - GospodarkaMorska.pl

ew/3.FO

15.05.2019 Źródło: własne

Noc z 18 na 19 maja będzie jedyną okazją w roku, aby stanąć na pokładzie okrętu w nocy oraz zobaczyć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum MW i niszczyciel ORP Błyskawica wezmą udział w międzynarodowej akcji Noc Muzeów.

Pokaz musztry paradnej, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych to tylko niektóre z atrakcji, jakie Marynarka Wojenna wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

W nocy z soboty na niedzielę (18-19 maja) od godziny 19:00 aż do 01:00 (wejście do godziny 24:00) będzie można, za symboliczną złotówkę, zwiedzić wystawę historyczną na pokładzie Okrętu-Muzeum Marynarki Wojennej niszczycielu ORP Błyskawica oraz bezpłatnie obejrzeć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Muzeum MW. ORP Błyskawica cumuje przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, natomiast wystawa plenerowa usytuowana jest się przy bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

Marynarską Europejską Noc Muzeów w Gdyni rozpoczniemy koncertem w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Odbędzie się on o godzinie 19:00, przed wejściem do budynku Muzeum MW. Dodatkową atrakcją na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW będzie prezentacja jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych. Zwiedzający będą mieli także sposobność zapoznania się ze specyfiką służby w siłach zbrojnych RP podczas spotkań z przedstawicielami 43. Batalionu Saperów z Rozewia, Biura Hydrograficznego MW, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP i Żandarmerii Wojskowej na specjalnych stanowiskach promocyjnych. Na wszystkich, którzy zdecydują się spędzić Noc Muzeów z Marynarką Wojenną czekać będą grupy rekonstruktorów historycznych oraz wiele innych atrakcji. Dla smakoszy, znawców wojskowej kuchni i tych, którzy jej nie znają przewidziano degustację wojskowej grochówki.

Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica, obok bliźniaczej jednostki ORP Grom, był najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W hołdzie zasług wojennych, jednostka została także wyróżniona nagrodą International Maritime Heritage Award i weszła do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej.

Wszystkie informacje na temat Muzeum Marynarki Wojennej znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Muzeum http://www.muzeummw.pl/

Źródło:
własne
 Ropa brent 42,59 $ baryłka  -0,70% 08:54
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2275,00 $ uncja  -0,13% 08:54
 Platyna 884,30 $ uncja  -0,56% 08:54
 Srebro 23,71 $ uncja  -0,46% 08:54
 Złoto 1887,90 $ uncja  0,10% 08:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.