• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ANAKONDA 16 na morzu

31.05.2016 06:26 Źródło: własne

Partnerzy portalu

ANAKONDA 16 na morzu - GospodarkaMorska.pl

Na lądzie, morzu i w powietrzu ćwiczyć będzie 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 polskich. Manewry rozpoczną się we wtorek, 7 czerwca i będą prowadzone do piątku, 17 czerwca.

Do działań na morzu skierowano 16 okrętów i pomocniczych jednostek pływających wydzielonych z 3 Flotylli Okrętów oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewnią samoloty i śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej. Całością sił na morzu dowodzić będzie Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

Celem ćwiczenia jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach tak zwanej połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowo ANAKONDA 16 jest okazją do sprawdzenia jak Polska wypełniać będzie zadania w ramach „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur.

Głównym zadaniem sił okrętowych będzie prowadzenie operacji obronnej zmierzającej do niedopuszczenia do blokady państwa od strony morza, jak również przeciwdziałania potencjalnemu desantowi przeciwnika. W tym celu okręty, lotnictwo morskie i Morska Jednostka Rakietowa prowadzić będą osłonę szlaków żeglugowych m.in. przed atakami z powietrza i przed atakami okrętów podwodnych, działania przeciwminowe oraz ratownicze, wytyczanie bezpiecznych torów wodnych, rozpoznanie i niedopuszczenie do podejścia sił przeciwnika do własnego brzegu. Siły okrętowe będą działać na wydzielonych poligonach wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich.

Równolegle z ćwiczeniem ANAKONDA 16 na Bałtyku prowadzone będą międzynarodowe manewry morskie Sił Uderzeniowych NATO pod kryptonimem BALTOPS 16. Część z polskich okrętów będzie brała udział także w tym ćwiczeniu.

Przyjęty scenariusz ANAKONDY 16 jest narzędziem umożliwiającym sprawdzenie reakcji ćwiczących na całe spektrum wyzwań zidentyfikowanych w trwających współcześnie konfliktach, w tym odpowiedzi na zagrożenie hybrydowe. Pododdziały będą realizować szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość. W czasie ćwiczenia nastąpi również przekazanie zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i elementami struktur dowodzenia NATO. Mobilny element dowodzenia Dowództwa Komponentu Lądowego NATO przejmie zadania od Polskiego Dowództwa Komponentu Lądowego, a większość sił lądowych przejmie w podporządkowanie Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód.

ANAKONDA 16 to największe, cykliczne i połączone ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o charakterze zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. W jego tegorocznej edycji uczestniczą 24 państwa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.