• <

Amerykański superniszczyciel zawinie do Gdyni

06.05.2015 05:04 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Amerykański superniszczyciel zawinie do Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Jason Dunham zawinie w środę do portu w Gdyni. Jak przekonuje ambasada USA, pobyt okrętu w naszym kraju potwierdza zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i zobowiązań związanych z realizacją sojuszu. Okręt nie będzie  dostępny do zwiedzania, ale będzie go można zobaczyć w okolicy Muzeum Emigracji w Gdyni.

USS Jason Dunham pełni obecnie służbę w rejonie Morza Bałtyckiego.  O godzinie 9:00 w środę wpłynie do Gdyni. Podczas dwudniowej wizyty dowódca okrętu, komandor Darren T. Dugan, spotka się z przedstawicielami wojska i władz lokalnych m.in z komandorem Grzegorzem Tarkowskim, szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów, wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, dowódcą Centrum Operacji Morskich, oraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

- Pobyt okrętu w Polsce stanowi potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski - poinformowała  ambasada USA w Warszawie.

USS Jason Dunham, jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej, jest wyposażony w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk.  Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

Na podstawie: polish.poland.usembassy.gov

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.