Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w sobotę, że Iran nie będzie pobierał opłat tranzytowych od statków przepływających przez Cieśninę Ormuz ani w okresie zawieszenia broni, ani po nim. Zaznaczył jednak, że w przypadku porażki dyplomacji USA same mogą zacząć pobierać opłaty za ochronę sojuszników.
Bezpieczny ruch przez Cieśninę Ormuz pozostaje w sobotę nienaruszony - poinformowało Dowództwo Centralne USA (CENTCOM) w komunikacie zamieszczonym już po ogłoszeniu zamknięcia przeprawy przez władze Iranu. Według CENTCOM cieśninę pokonało 55 statków.
Specjalny wysłannik Białego Domu Steve Witkoff jest w drodze do Szwajcarii, gdzie ma odbyć się pierwsza runda negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie możliwego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego - poinformował w piątek portal Axios.
Rząd Holandii zdecydował w piątek o wysłaniu fregaty Zr. Ms. De Ruyter w rejon cieśniny Ormuz - poinformował holenderski nadawca publiczny NOS. Okręt może dołączyć do przygotowywanej międzynarodowej misji ochrony żeglugi na tym strategicznym szlaku wodnym.
Załoga z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas patrolu morskich w wód wewnętrznych w rejonie Kołobrzegu skontrolowała jacht żaglowy z sześcioosobową polską załogą. Kontrola wykazała naruszenie strefy zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa, nielegalne przekroczenie granicy państwowej na morzu oraz posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym. Incydent jest dla MOSG okazją do przypomnienia o przepisach, zasadach i obostrzeniach związanych z poruszaniem się na akwenach otwartych.
Stocznia Navantia San Fernando zwodowała 19 czerwca szóstą już korwetę dla Królewskiej Marynarki Wojennej Arabii Saudyjskiej (RSNF) o nazwie Al-Madinah. Obok wzmacniania floty wojennej kraju zamawiającego istotnym elementem przedsięwzięcia jest tworzenie infrastruktury z myślą nie tylko późniejszym serwisie, ale też budowie tych okrętów w kraju zamawiającego.
Na 20 czerwca zapowiedziano podniesienie bandery na korwecie produkcji tureckiej, która otrzyma nazwę Contraamiral August Roman. W wydarzeniu mają wziąć udział prezydenci Turcji i Rumunii. Z racji na stan sił morskich kraju nabycie nowej jednostki powinno odbywać się w atmosferze radości, to jak i jej wcześniejszy zakup stanowiło przedmiot niemalże skandalu, z racji na sposób nabycia, świadcząc o chaotycznym podejściu władz w Bukareszcie względem wydatków na obronność.
W czwartek, następnego dnia po zawarciu umowy USA - Iran przez Cieśninę Ormuz przepłynęło 25 statków handlowych. To najwyższy wolumen od połowy kwietnia, według danych platformy śledzenia ruchu morskiego AXSMarine opublikowanych w piątek. Przed wojną cieśninę w ciągu doby przechodziło 130 jednostek.
W ostatnich dniach świat obiegła informacja o aresztowaniu w Petersburgu Ilji Trabera, rosyjskiego miliardera i ważnego człowieka zaplecza Władimira Putina. Traber jest znaczącą postacią w rosyjskim sektorze portowym i paliwowym, kontroluje między innymi aktywa związane z portami morskimi w Primorsku i Ust-Łudze.
Przy Nabrzeżu Zbożowym w kołobrzeskim porcie zacumowały, 18 czerwca, dwa brytyjskie okręty patrolowo-szkoleniowe typu Archer, HMS Puncher i HMS Smiter. Jednostki biorą udział w ćwiczeniach i operacjach NATO na Morzu Bałtyckim.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
4
Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów
00:01:01
Aresztowano polskiego kapitana statku, który zderzył się z greckim okrętem wojennym
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami
Polska i Szwecja bliżej sfinalizowania kontraktu na okręty podwodne. Umowa na „Orkę” do końca czerwca
Armia USA poinformowała o kolejnym ataku na domniemaną łódź przemytników. Zginęły trzy osoby
Regaty, koncerty, parady podczas Święta Morza w Gdyni
Trwa BALTOPS 2026, największe ćwiczenie NATO na Bałtyku