Kończą się prace nad pierwszym w Unii Europejskiej statkiem do składowania i przewodu skroplonego CO2 – Carbon Destroyer 1. Statek będzie wykorzystywany duńskim programie Greensand, czyli składowaniu skroplonego dwutlenku węgla po dnem Morza Północnego. W grudniu zakończono instalowanie na nim zbiorników, a teraz trwa ostateczne przygotowywanie go do pracy.
W połowie grudnia na statku zainstalowano ostatni z ośmiu zbiorników na CO2. Zrobiono to w stoczni Royal Niestern Sander w holenderskim porcie w Delfzijl. Carbon Destroyer 1 ma rozpocząć służbę w tym roku, dlatego teraz trwają testy jego instalacji, rurociągów i systemów zabezpieczających przewóz skroplonego dwutlenku węgla. Zaawansowane zbiorniki, utrzymujące ciśnienie skroplonego gazu wyprodukowała belgijska firma Geldof (Engicon nv), a do Holandii przetransportowano je drogą morską.
Carbon Destroyer 1 został zbudowany przez partnerstwo firm Royal Wagenborg i INEOS Energy, a zwodowano i ochrzczono go 14 maja 2025 roku w stoczni w Delfzijl. Od tamtego czasu był wyposażany i testowany. Przez następne miesiące będzie przechodził dalsze testy i próby morskie. Po ich zakończeniu ma prowadzić regularne rejsy pomiędzy portem w duńskim Esbjergu w południowo zachodniej Danii a miejscem składowania skroplonego CO2, platformy offshore Nini West na duńskich wodach Morza Północnego. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Unii Europejskiej, realizowane w ramach łańcucha CCS (carbon capture and storage): wychwytywanie, transport i stałe składowanie na morzu.
Carbon Destroyer 1 opiera się na sprawdzonej koncepcji EasyMax firmy Wegenborg i wodowano go w obecność monarchów – króla Holandii Willema Alexandra i Danii Frederika. Najbliższe testy statku sprawdzą systemy załadunku i transportu CO2 przy pełnej ładowni. Jednostka ma długość 149,95 metra, szerokość 15,90 metra, ładowność do 5000 ton skroplonego CO2, a objętośc jego ładowni wynosi 17 700 metrów sześciennych. Zamontowane na nim zbiorniki są cylindryczne mają masę 190 ton i mierzą 28 metrów długości, 6,5 metra średnicy. Statek jest wyposażony w dynamiczny komputerowy system pozycjonowania DP2.
Budowa tego wyjątkowego statku w Holandii ma także podkreślać „innowacyjnego ducha północnoholenderskiego przemysłu stoczniowego”. Wagenborg i Royal Niestern Sander wcześniej zwodowały szereg nowoczesnych jednostek nawodnuch dla branży offshore, takich jak statki pomocnicze „walk-to-work” i seria EasyMax. Umowa między INEOS i Wagenborg na dostawę tego jednostki do transportu CO2 została podpisana w listopadzie 2024 roku w obecności króla Holandii Willema-Alexandra i króla Danii Frederika.
– Jesteśmy dumni z osiągnięcia tego ważnego kamienia milowego wspólnie z INEOS dla Projektu Greensand. To pierwszy tego typu statek wyprodukowany w Europie i doskonały przykład tego, jak przemysł morski w północnej Holandii przyczynia się do transformacji energetycznej – powiedział mówi Edwin de Vries, dyrektor Wagenborg Offshore.
– Ukończenie kadłuba statku jest ogromnym krokiem naprzód w transporcie CO2 w Unii Europejskiej. Ten statek jest niezbędny dla naszych ambicji stworzenia pierwszego pełnowymiarowego magazynu CO₂ w UE. Wraz z wejściem przewoźnika w kolejną fazę budowy, Greensand jest coraz bliżej ukończenia pierwszego w Europie pełnego łańcucha wartości CCS – wskazał Mads Weng Gade, dyrektor generalny INEOS Energy.
Konsorcjum Greensand, które składało się z INEOS Energy, Wintershall Dea oraz 29 członków z sektora prywatnego i publicznego, w tym instytutów badawczych i uniwersytetów, zgłosiło jeszcze w 2021 roku chęć udziału w drugim etapie pierwszego w Europie projektu pilotażowego w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Realizowany projekt ma na celu zademonstrowanie bezpiecznego i trwałego składowania CO2. Wspiera przy tym plany duńskiego rządu odnośnie redukcji emisji CO2 o 70% do 2030 roku.
Obecny król Danii, wtedy jeszcze książę, w 2023 roku zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego, który ma także umożliwić wykorzystanie wyeksploatowanego pola naftowego w ramach międzynarodowej współpracy. Jeśli składowanie w złożu Nini West gazu cieplarnianego przebiegnie zgodnie z planem, to w 2025 roku w tym miejscu zostanie zmagazynowane nawet 1,5 mln ton dwutlenku węgla, a od 2030 roku 8 mln ton rocznie. Stanowi to jedną szóstą wszystkich duńskich emisji.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się