• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

IEA: Globalne cele klimatyczne nie do osiągnięcia bez wychwytywania węgla

PMK

25.09.2020 16:30
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie IEA: Globalne cele klimatyczne nie do osiągnięcia bez wychwytywania węgla

Partnerzy portalu

IEA: Globalne cele klimatyczne nie do osiągnięcia bez wychwytywania węgla - GospodarkaMorska.pl
Maersk

Gwałtowny wzrost we wdrażaniu technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) jest potrzebny na całym świecie, jeśli kraje mają osiągnąć cele zerowej emisji netto - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

Coraz więcej krajów i firm dąży do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) netto do około połowy wieku w następstwie porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r.

Aby to osiągnąć, ilość wychwyconego CO2 musi wzrosnąć do 800 milionów ton w 2030 roku z około 40 milionów ton obecnie, podała w raporcie IEA, która doradza krajom uprzemysłowionym w zakresie polityki energetycznej.

IEA dodała, że do 2030 roku trzeba zainwestować w tę technologię nawet 160 miliardów dolarów, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednią dekadą.

- Bez tego nasze cele energetyczne i klimatyczne staną się praktycznie niemożliwe do osiągnięcia - powiedział w oświadczeniu szef MAE Fatih Birol.

Technologia CCUS w przeszłości w dużej mierze nie spełniła oczekiwań ze względu na brak zachęt handlowych, duże koszty kapitałowe i sprzeciw opinii publicznej wobec przechowywania. W tym roku jej rozwój nabiera „znaczącego tempa” - powiedział Birol.

Niedawno ogłoszono ponad 30 nowych projektów, a rządy i branże przeznaczą w tym roku prawie 4 miliardy dolarów.

Sama bogata w ropę Norwegia zobowiązała się wydać 16,8 miliarda koron (1,76 miliarda dolarów) na budowę dwóch instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla i otwartego magazynu na morzu.

IEA ma nadzieję, że CCUS stanie się „komercyjnie opłacalny w tej dekadzie”, ponieważ budowa większej liczby obiektów na całym świecie pomogłaby obniżyć koszty.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.