• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

ew/NMM

08.01.2020 08:24 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Partnerzy portalu

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę - GospodarkaMorska.pl

Oryginalny zapis aktu Zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej.

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku trwają przygotowania do otwarcia wystawy "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków", przygotowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017–2022, który swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 9 lutego 2020 r., a już od 10 lutego 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków".

10 lutego 1920 roku nad zamarzniętą zatoką w Pucku - w obecności wojska, dostojników państwowych i wielu Kaszubów – odbył się akt Zaślubin Polski z morzem. Na maszt podniesiono polską banderę, a generał Józef Haller wrzucił w morską toń platynowy pierścień. Tego dnia Bałtyk powrócił do Rzeczpospolitej. Zaczęto wznosić fundamenty pod budowę Polski morskiej: tworzyły się zręby administracji morskiej, powoływano do życia szkoły kształcące kadry morskie, wokół Gdyni koncentrowała się energia młodego państwa.

Na wystawie "Puck 10 lutego 1920 oczami świadków" za pomocą oryginalnych dokumentów, fotografii i filmów z epoki zaprezentowany zostanie nie tylko jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski, ale także dynamika czasów II Rzeczpospolitej.

Wśród najciekawszych eksponatów na wystawie w Spichlerzach na Ołowiance znajdzie się m.in. oryginalny akt zaślubin Polski z morzem, wystawiony w Pucku 10 lutego 1920 r., autorstwa Henryka Uziembły, kurtka mundurowa gen. Józefa Hallera, a także rękopis utworu na orkiestrę, skomponowanego przez Ottona Höninga na cześć generała Hallera. Nastrój dnia Zaślubin przywołają obrazy Juliana Fałata i Henryka Uziembły, a prace Włodzimierza Nałęcza, Mariana Mokwy, Wojciecha Weissa i Sotera Jaxy-Małachowskiego pokażą piękno polskiego wybrzeża – miejsca, które 100 lat temu ogniskowało wielkie nadzieje i najlepsze emocje Polaków.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.