• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Premier i minister edukacji zachęcają do działań na rzecz szkolnictwa zawodowego

pc

04.01.2018 15:14 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Premier i minister edukacji zachęcają do działań na rzecz szkolnictwa zawodowego
Premier i minister edukacji zachęcają do działań na rzecz szkolnictwa zawodowego - GospodarkaMorska.pl

Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Anna Zalewska wystosowali specjalny list do pracodawców, w którym zwracają się do nich o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego, m.in. obejmowanie patronatem szkół zawodowych.

"Z najwyższą radością chcę powiedzieć, że właśnie przed chwilą z panem premierem Mateuszem Morawieckim podpisałam list do wszystkich spółek Skarbu Państwa, zachęcający w sposób zdecydowany do bezwzględnej promocji szkolnictwa branżowego, szkolnictwa zawodowego" - powiedziała szefowa MEN w czwartek w Warszawie podczas konferencji pod hasłem: "Kształcenie zawodowe – czas start!", w której brali udział m.in. dyrektorzy szkół zawodowych z całego kraju, prezesi specjalnych stref ekonomicznych, kuratorzy oświaty.

"Przed nami ważne wyzwania związane z dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski. Kontynuacja odbudowy przemysłu jest jednym z priorytetowych działań rządu. Podstawą sukcesu gospodarczego naszego kraju będą bez wątpienia przedsiębiorstwa tworzące i wykorzystujące innowacje. Nowoczesne rozwiązania wzmacniają z kolei popyt na wysoko wykwalifikowaną kadrę. Jesteśmy przekonani, że gwarancją tego rozwoju jest przede wszystkim inwestycja w najmłodsze pokolenie" - czytamy w liście.

Przypomniano w nim, że już wkrótce ci młodzi ludzie będą decydować o wyborze swojej ścieżki kariery. "Pomóżmy im wybrać najlepszą drogę dalszego rozwoju zawodowego" - zaapelowali premier i minister edukacji.

"Kształcenie zawodowe zostało silnie osadzone w +Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+. Pierwsze niezbędne zmiany mamy już za sobą" - zaznaczyli.

W liście przypomniano też, że reforma edukacji w szkolnictwie zawodowym to wprowadzenie dwustopniowych branżowych szkół, a wkrótce przywrócenie pięcioletnich techników. "Chcemy, aby podstawą funkcjonowania tych szkół była bliska współpraca z pracodawcami" - podkreślono.

"Gwarantujemy pełne zaangażowanie, zarówno ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i innych resortów właściwych dla poszczególnych zawodów. W działania te włączą się również spółki Skarbu Państwa. Deklarację aktywnego zaangażowania się w odbudowę i rozwój kształcenia zawodowego złożyły także specjalne strefy ekonomiczne. Wierzymy, że mamy obecnie niepowtarzalną szansę, aby wesprzeć biznes nie tylko dobrymi rozwiązaniami gospodarczymi, ale i odpowiednio przygotowaną kadrą. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie luki pokoleniowej i kompetencyjnej oraz będzie to odpowiedź na potrzeby poszczególnych branż" - czytamy w liście.

"Przystępując do realizacji działań zapowiedzianych w exposé, zwracamy się do Państwa – jako partnerów wspólnego celu – z prośbą o podjęcie konkretnych działań na rzecz kształcenia zawodowego" - napisali premier i minister edukacji.

Zaprosili pracodawców do bliższej współpracy przy planowaniu i realizowaniu kampanii promocyjnych adresowanych do młodych ludzi podejmujących decyzję o wyborze swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Według nich, początek 2018 r. jest dobrym momentem na dotarcie do uczniów z informacją o perspektywach kształcenia i zatrudnienia, gdyż w tym okresie młodzi ludzie wraz z rodzicami będą decydować o wyborze szkoły.

"W związku z tym chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na konieczność większego zaangażowania w realizację kampanii informacyjno-promocyjnych, zarówno w telewizji, radiu jak i mediach społecznościowych" - napisali w liście.

"U progu rewolucji przemysłowej 4.0 wykorzystajmy nasz wspólny potencjał i zachęćmy młodzież do wyboru szkół zawodowych jako atrakcyjnej ścieżki kształcenia. Pokażmy, że technika i branżowe szkoły są nie tylko miejscem zdobycia dobrego zawodu oraz wykształcenia, ale także szansą na własny rozwój osobisty. Dlatego jeszcze raz zwracamy się z prośbą o wzmocnienie działań promocyjnych oraz bliższą – bezpośrednią współpracę ze szkołami. Obejmujcie, między innymi, swoim patronatem klasy i pokazujcie uczniom, że wybór odpowiedniego kierunku kształcenia jest dla nich szansą na znalezienie w przyszłości dobrej pracy" - napisano.

"Jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy pomocą" - zaznaczono. Premier i minister zachęcają przedsiębiorców do kontaktu za pośrednictwem adresu mailowego oraz numeru telefonu: +48 22 3474 493.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.