• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

ew

19.03.2019 10:57 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

Partnerzy portalu

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej - GospodarkaMorska.pl

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1958 roku, jako Ośrodek Resortu Żeglugi. Powołany został dla  zabezpieczenia wszystkich potrzeb w zakresie szkolenia, tak i obligatoryjnego, jak i podnoszącego kwalifikacje zawodowe załóg pływających oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej – porty, stocznie, przedsiębiorstwa spedycyjne.

Ośrodek prowadzony był przez inż. Teodozję Karbowiak od 1980 roku a w 1995 dołączył syn inż. Paweł Karbowiak, który  jest  absolwentem Politechniki Gdańskiej. Legitymuje się również dyplomem morskim Oficera Mechanika II klasy oraz dyplomem Kierownika Prac Podwodnych. Od 2013 Ośrodek prowadzony jest w formie spółki cywilnej przez inż. Pawła Karbowiaka i mgr inż. Magdalenę Marcinek.

Ośrodek posiada uznanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Śródlądowej w zakresie prowadzonych szkoleń, Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:200 nr NC-197 wydane przez Polski Rejestr Statków oraz akredytację Kuratorium Oświaty z dnia 26 sierpnia 2005 r.

W ofercie Ośrodka znajdziemy szkolenia w zakresie STCW dla osób, które chcą pierwszy raz podjąć pracę na statkach oraz dla doświadczonych marynarzy, pragnących podnieść swoje kwalifikacje, zarówno dla zgłoszeń indywidualnych  oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej.

Kursy podstawowe i specjalistyczne


Oferujemy:

• zintegrowane szkolenie w zakresie bezpieczeństwa na książeczkę żeglarską, szkolenia podstawowe, uaktualniające  oraz specjalistyczne   – pozwalające uzyskać świadectwa i certyfikaty niezbędne do wykonywania zawodu marynarza we współczesnej flocie  ( m.in. kurs w zakresie eksploatacji zbiornikowców do przewozu gazów skroplonych, produktów naftowych i chemikaliów, HAZMAT, Ship Security Oficer, na statki pasażerski, dowodzenie siłownią okrętową, problematyki ochrony na statku i dla członków załóg z przydzielonymi obowiązkami w zakresie ochrony ).

Zajęcia praktyczne na kursie w zakresie Indywidualnych Technik Ratunkowych odbywają się na basenie na Pływalni Krytej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


Podczas tych zajęć pokazujemy sposoby zakładania kombinezonów, pasów ratunkowych. Omawiamy procedury wykonywania skoków na nieznanych akwenach, poruszanie się w środkach ratunkowych w wodzie tak, aby było bezpiecznie , skutecznie i ekonomicznie.
Uczymy jak zachowywać się w wodzie by wychłodzenie przebiegało wolniej. Pokazujemy jaką przyjąć pozycję, gdy jesteśmy sami i nie wiemy kiedy nadejdzie pomoc , a także jak się zgrupować , połączyć , gdy jest nas więcej.


Wszystkie elementy się zazębiają i mają wielkie znaczenie w warunkach morskich.


Na ćwiczeniach powtarzamy do znudzenia, że zawsze pomagamy sobie nawzajem i uczymy procedur ale wszystko dopasowujemy do sytuacji, w której się znajdujemy. Na morzu nie ma dwóch identycznych przypadków, zbiegu niekorzystnych wydarzeń, dlatego należy znać zasady działania i zawsze myśleć .


Procedury i wyrabianie dobrych nawyków to najważniejsze elementy, które staramy się wypracować na zajęciach praktycznych na basenie.
Sposób zakładania kombinezonu czy pasa, procedury wykonywania skoków na nieznanych akwenach czy poruszanie się w środkach ratunkowych w wodzie tak, żeby było bezpiecznie, skutecznie i ekonomicznie to niektóre elementy naszych szkoleń. Jak się zachować w wodzie by wychłodzenie przebiegało wolniej. Gdy jesteśmy sami i nie wiemy, kiedy nadejdzie pomoc jaką przyjąć pozycję, a jak się zgrupować, połączyć, gdy jest nas więcej. Powtarzamy na ćwiczeniach do znudzenia, że zawsze pomagamy sobie nawzajem i uczymy się procedur, ale wszystko to dopasowujemy do sytuacji, w której się znajdujemy.


Wejście do tratwy czy przywrócenie jej do prawidłowej pozycji to elementy trudne do wykonania w sztormowych warunkach, ale znając systematykę działania jest szansa, że będą one wykonalne i zrealizowane.


Na zajęciach basenowych staramy się uczyć procedur, ale również myślenia.


Nasza kadra instruktorska dokłada starań, by każdy przyswoił to co najważniejsze. Zdarza się, że kursanci mają swoje lęki, obawy związane z wykonywaniem pewnych zadań, ale staramy się je przełamywać na basenie, żeby w warunkach morskich kursanci wiedzieli, jak postępować.

Posiadamy własny poligon przeciwpożarowy, gdzie prowadzone są zajęcia w zakresie:


1. Posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym – obsługa gaśnic przenośnych i przewoźnych oraz hydrantów wewnętrznych;
2. Posługiwania się armaturą pożarniczą i budowanie linii wężowych do podawania wody i piany;
3. Prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych w pomieszczeniach zadymionych z użyciem aparatów oddechowych na sprężone powietrze;
4. Obsługa systemów sygnalizacji pożaru oraz stałych instalacji gaśniczych – stałe  instalacje gaśnicze wodne -tryskaczowe, pianowe – na pianę ciężką, średnią i lekką, proszkowe, CO2.

Szkolenia medyczne prowadzimy na trzech poziomach : elementarnej pomocy medycznej, pierwszej pomocy medycznej oraz sprawowania opieki medycznej nad chorym – medical care. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi WHO i ERC. Wykwalifikowana kadra w ciekawy sposób prowadzi część teoretyczną, następnie w części praktycznej kursanci sprawdzają swoją wiedzę ćwicząc na nowoczesnym sprzęcie.

W celu osiągnięcia najlepszych efektów szkolenia Ośrodek zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną posiadającą duże doświadczenie w zakresie prowadzonych szkoleń oraz spełniającą wysokie wymagania wynikające z aktualnych aktów prawnych.
Szkolenia kończą się testem oraz zaliczeniem części praktycznej, co po odbyciu zajęć nie sprawia żadnych problemów.


Kursy kwalifikacyjne

Oferujemy:
• szkolenia kwalifikacyjne , w dziale pokładowym i w dziale maszynowym na wszystkie stopnie, przygotowujące do egzaminów przez Centralną Morską Komisją Egzaminacyjną
• szkolenia kwalifikacyjne dla żeglugi krajowej i żeglugi przybrzeżnej

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej s.c. prowadzi szkolenia w oparciu o własną bazę lokalową oraz w oparciu o umowy współpracy z Akademią Morską w Gdyni i Akademią Marynarki Wojennej.


Ośrodek posiada symulator siłowni okrętowej i symulator statecznościowo- ładunkowy co pozwala po szkoleniach w specjalności mechanicznej przeprowadzić zaliczenie części praktycznej i zwalnia z egzaminu praktycznego przez CMKE.  Zaliczenie części praktycznej w dziale pokładowym odbywa się na symulatorze nawigacyjnych , na podstawie umowy z Akademią Marynarki Wojennej.

Książeczka żeglarska

Oferujemy zestaw kompleksowych szkoleń, których zaliczenie pozwoli ubiegać się o książeczkę żeglarską. Jest to podstawowy dokument, który muszą posiadać marynarze na statkach handlowych. Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej s.c. trwają 1 tydzień i spełniają wszystkie standardy konwencji STCW  ( międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy ).
W naszym Ośrodku uzyskają Państwo dokumenty niezbędne do złożenia wniosku w Urzędzie Morskim o przyznanie książeczki żeglarskiej oraz niezbędnych świadectw morskich ( młodszego marynarza, młodszego motorzystę  i młodszego kucharza ).


Na naszej stronie znajdą Państwo link do listy lekarzy w całej Polsce, uprawnionych do wydawania międzynarodowego świadectwa zdrowia.

Po uzyskaniu książeczki żeglarskiej i odbyciu odpowiedniej praktyki będą mogli Państwo przystąpić do dalszych szkoleń, pozwalających uzyskać wyższe kwalifikacje w dziale maszynowym i w dziale pokładowym.


AKTY PRAWNE

Szkolenia dla marynarzy i oficerów prowadzone są w oparciu o kursy modelowe IMO, zgodnie z Konwencją STCW i SOLAS. Potwierdzeniem naszych kwalifikacji jest Certyfikat Uznania wydany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 oraz akredytacja Kuratorium Oświaty.


Oferowane przez nas szkolenia obejmują wszystkie zagadnienia wymagane w programach modelowych oraz spełniają wszystkie niezbędne wymogi egzaminacyjne . Nasi kursanci są odpowiednio przygotowani do egzaminów przez Centralną Morską Komisją Egzaminacyjną.
Na naszej stronie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące prowadzonych szkoleń oraz ramowe programy modelowe.

Na naszej stronie znajdą Państwo akty prawne wymagane do prowadzenia działalności w zakresie szkoleń morskich. Ośrodek posiada uznanie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które jest podstawą do prowadzenia szkoleń morskich  

Wszystkim osobom zainteresowanym skorzystaniem z naszej oferty szkoleń morskich prezentujemy galerię zdjęć, dokumentującą zajęcia szkoleniowe. Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej s.c. dysponuje niezbędnym sprzętem dydaktycznym oraz zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną , posiadającą duże doświadczenie w zakresie prowadzonych szkoleń oraz spełniającą wysokie wymagania wynikające z aktualnych aktów prawnych.


Kontakt z Ośrodkiem Szkolenia

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą szkoleń w siedzibie Ośrodka, Gdynia ul. Węglowa 11 lub na stronie www.oszgm.com a także pod numerami telefonów : 58-620-45-61, 792-610-356


Zapraszamy do uczestnictwa w oferowanych przez nasz Ośrodek szkoleniach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.